2022-yilning 14-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasining Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi chora tadbirlarni muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari Sh.R.Muxamatov, Xorazm viloyati prokurorining o‘rinbosari M.X.Xo‘jayev hamda Xorazm viloyati adliya boshqarmasi boshlig‘i I.B.Nazarov va boshqalar Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdilar.
Mehmonlarni universitet rahbariyati mamnuniyat ila kutib oldi.  Mehmonlar tadbir avvalida universitet iqtidorli talabalarining korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan ijodiy ishlari koʻrgazmasi bilan tanishdilar.
Shundan soʻng, UrDU Madaniyat saroyida  viloyatdagi oliy ta’lim  muassasalari rahbarlari, pedagog xodimlari va talabalari ishtirokida seminar boʻlib oʻtdi.
Tadbirni Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev kirish so‘zi bilan ochib, korrupsiyaga qarshi kurashishda jamiyatda, ayniqsa yoshlar orasida ushbu illatga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirish muhim o‘rin tutishini ta’kidlab oʻtdi.
Seminarda maʼruza qilganlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev tashabbusi bilan 2017-yil 3-yanvarda qabul qilingan "Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonun to‘g‘risida, korrupsiya har bir mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyoti uchun ulkan tahdid bo‘lib, u jamiyatning ma’naviy-axloqiy asoslarini yemirishi va odamlarning davlatga, boshqaruv idoralariga ishonchnini so‘ndirishi, islohotlar g‘oyasini obro‘sizlantirishi, fuqarolarning jamiyat va davlat ishlarini boshqarishdagi ishtirokiga salbiy ta’sir ko‘rsatishini taʼkidladilar.
Korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligini ta’minlashga oid me’yorlar belgilangani "Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonunning muhim jihatlaridan ekanligini qayd etdilar.
Shuningdek, korrupsiya muammosiga qarshi kurashishda huquqiy savodxonlik, odamlarni halol mehnat qilishga undab, talaba-yoshlarda o‘z bilimi, kuch g‘ayrati va ijodiy qobiliyati bilan yuksak marralarga erishish xissini tarbiyalash, fuqarolarda korrupsiyaga nisbatan murosasizlik, toqatsizlik madaniyatini shakllantirishning ahamiyati juda katta ekanligi to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi.

В Ургенчском государственном университете прошел семинар на тему «Антикоррупционные реформы в Республике Узбекистан».
14 мая 2022 года заместитель начальника Управления по координации противодействия коррупции Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Муксаматов Ш.Р., заместитель прокурора Хорезмской области М.Х. Ходжаев и начальник управления юстиции Хорезмской области И.Б. Назаров и другие посетили Ургенчский государственный университет.
Гостей приветствовало руководство университета. В начале мероприятия гости ознакомились с выставкой творческих работ талантливых студентов вуза, направленных на противодействие коррупции.
После этого во Дворце культуры УрГУ прошел семинар с участием руководителей высших учебных заведений, преподавателей и студентов области.
Открывая мероприятие, ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев сказал, что важное значение в борьбе с коррупцией имеет формирование нетерпимого отношения к коррупции в обществе, особенно среди молодежи.
В центре внимания выступавших на семинаре был Закон «О противодействии коррупции», принятый 3 января 2017 года по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев заявил, что коррупция представляет собой огромную угрозу для социально-экономического развития каждой страны. Она подрывает морально-этические устои общества и подрывает доверие людей к государству и власти, дискредитирует идею реформ, негативно влияет на участие граждан в управлении обществом и государственными делами.
Они отметили, что одним из важных аспектов Закона о противодействии коррупции является установление норм выявления, пресечения и неотвратимости ответственности за коррупционные правонарушения.
Они также подчеркнули важность правовой грамотности в борьбе с коррупцией, поощрения людей к честному труду, воспитания у студентов чувства достижения своих знаний, энергии и творчества, формирования культуры нетерпимости и нетерпимости к коррупции.