Joriy yil 20-iyun kuni Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universitetining  “Odam va hayvonlar fiziologiyasi” kafedrasi professori, bir qator xorijiy universitetlarning faxriy professori, biologiya fanlari doktori, akademik  Bakridin Zaripov  Urganch davlat universitetida “Yangi O‘zbekistonda Uchinchi Renessans avlodining tarbiyasi va fiziologiyasi. Tarixiy, ilmiy va zamonaviy tamoyillar” hamda “AQSH ta’limi va ilmi.  Garvard va Nyu-York universitetlari misolida” mavzularida maʼruza qildi.
Unda universitet rahbariyati, yosh olimlar, magistr va doktorantlar ishtirok etdilar.
Uchrashuv avvalida UrDU rektori Baxrom Abdullayev soʻzga chiqib, olimning hayot faoliyati, ilmiy-ijodiy hamda pedagogik faoliyati haqida uchrashuv qatnashchilariga maʼlumot berdi.
Shundan soʻng, B.Z.Zaripovning maʼruzasi boshlandi.  Xususan, yangi O‘zbekistonni barpo etish va Uchinchi Renessans g‘oyasi, Birinchi va ikkinchi Renessans davrlari, Uchinchi Renessans avlodini  tarbiyalashning fiziologik asoslari, Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash, Uchinchi Renessans avlodini tarbiyalashning tarixiy, ilmiy va zamonaviy tamoyillari yuzasidan atroflicha fikr yuritib, oʻz mulohazalarini taqdimotlar orqali namoyon etdi.
B.Z.Zaripov  maʼruzasi davomida AQShning Garvard universitetidagi faoliyatiga ham atroflicha toʻxtaldi.  Jumladan,  AQSh ta’lim tizimi, taʼlim oluvchilar uchun yaratilgan sharoitlar va ilmiy tadqiqot imkoniyatlari haqida qiziqarli maʼlumotlarni ulashdi.
Akademik B.Z.Zaripov   maʼruzasi yakunida barcha tinglovchilarga   “Ilm o‘rganinglar: ilm zulmatda quyosh, vahshatda hamroh, yolg‘izlikda yo‘ldosh, begona yurtda sirdosh, og‘ir damda rahbar, dushmanga qarshi quroldir”, - deya taʼkidladi.

Academician Bakridin Zaripov gave a lecture to young scientists of Urgench State University
On June 20 this year, Professor of the Department of "Human and Animal Physiology" of the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek, Honorary Professor of a number of foreign universities, Doctor of Biological Sciences, Academician Bakridin Zaripov attended  and gave lecture on "Education and Physiology of the Third Renaissance generation in New Uzbekistan. Historical, Scientific, and Modern Principles" and "U.S. Education and Science. On the example of Harvard and New York universities"
It was attended by university administration, young scientists, masters and doctoral students.
At the beginning of the meeting, the rector of UrSU Bahrom Abdullayev spoke and briefed the participants on the life, scientific, creative and pedagogical activities of the scientist.
After that, B.Z. Zaripov's speech began. In particular, he presented his views through presentations the idea of ​​building a new Uzbekistan and the Third Renaissance, the First and Second Renaissance, the physiological basis of educating the Third Renaissance generation, the support of youth and strengthening public health, the historical, scientific and modern principles of educating the Third Renaissance generation.
During his speech, Zaripov also spoke about his work at Harvard University in the United States. In particular, they shared interesting information about the US education system, the conditions created for students and research opportunities.
At the end of his speech, Academician B.Z. Zaripov told all listeners: "Learn science: science is the sun in the dark, a companion in the wild, a companion in loneliness, a confidant in a foreign land, a leader in difficult times, a weapon against the enemy."