Jannatmakon yurtning yagona oilasimiz!
Ma’lumki, ayni kunlarda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini isloh qilish bo‘yicha muhokamalar jarayoni ketmoqda. Konstitutsiyaga kiritilayotgan o‘zgartirishlar loyihasi ommaviy muhokamaga qo‘yildi. Asosiy Qonunimizga zamon talablaridan fuqarolarimiz istak va xohishlaridan kelib chiqqan holda o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha takliflar berilmoqda.
Aslini olganda, amaldagi qonunchiligimizga ko‘ra, parlamentning o‘zi ham Konstitutsiyaga o‘zgartish kiritish vakolatiga ega ekanligi maʼlum.  Shunga qaramay, Prezidentimiz bu boradagi qonun loyihasini umumxalq muhokamasida ko‘rib chiqishni hamda referendum o‘tkazish yo‘li bilan qabul qilishni taklif etganligi mamlakatimizda “Inson qadri uchun”, “Inson-jamiyat-davlat” kabi ezgu gʻoyalar hamisha, hamma narsadan ustunligi ekanidan dalolatdir.
Ming afsuski, ayrim joylarda masalaning mohiyatini talqin qilishda tushunmovchilik holatlari ham uchramoqda. Kuni kecha Qoraqalpog‘iston Respublikasida bo‘lib o‘tgan voqealar barchamizni havotirga soldi.
Ushbu jarayonlar o‘zbek va qoraqalpoq elining azaliy qon-qardosh, doʻst-birodar ekanligiga ziyon yetkazmasdan,  bir mamlakat fuqarolari sifatida jannatmakon O‘zbekistonimiz tinchligi va osoyoshtaligi yoʻlida bir yoqadan bosh chiqarib, birlashib harakat qilishimiz zarurligini anglatmoqda.
Buning uchun Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev bor kuch va imkoniyatdan foydalanib, tinimsiz harakat qilayotgan bir paytda, qoraqalpoq va o‘zbek xalqi azal-azaldan  bir-biriga qardosh boʻlgan xalq sifatida tashqi kuchlar aralashuvini anglagan holda hamisha davlatimiz rahbarini qoʻllab-quvvatlashni chuqur his qilmoqdamiz.
Oʻz oʻrnida davlatimiz rahbari Nukusga o‘z vaqtida yetib borib, siyosiy irodasini namoyon qildilar. Xalq bilan muloqot chogʻida qoraqalpoq eli takliflari, fikrlariga ko‘ra, Konstitutsiyaning o‘zgartirish kiritish nazarda tutilgan tegishli moddalari o‘zgarishsiz qolishini va loyihadagi oʻzgarishlar faqatgina xalqning fikrini bilish uchungina taqdim etilganligini taʼkidladi.  Davlatimiz rahbarining bu soʻzlari mamlakatda tinchlik va barqarorlik bo‘lishi uchun qabul qilingan muhim qaror boʻldi.
“Men har safar g‘urur bilan aytaman, men ham O‘zbekiston, ham Qoraqalpog‘iston farzandiman deb. Yuragimdan aytaman buni doim. Hayotimni qo‘yganman bu masalaga. Men baribir, qanday og‘ir bo‘lmasin, qonun ustuvorligini, jazo muqarrarligini ta’minlayman”- deya kuyunib aytgan gaplari, bugun barchamizni yuragimizni larza keltirmoqda.
Oʻzbek xalqi va koʻp ming sonli ziyolilar nomidan shuni ayta olamanki,  O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining oqilona siyosatini qo‘llab-quvvatlaymiz va yurtimiz tinchligi, mamlakatimizning hududiy yaxlitligi, qardosh qoraqalpoq xalqi va o‘zbek xalqining baxt-u saodati, abadiy doʻstligi uchun olib borilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Zero, o‘zbek va qoraqalpoq xalqini azal-azaldan o‘zaro do‘stlik rishtalari, tarixi va madaniyati, tili, urf-odati, an’analari mushtarak bogʻlab turadi.
Urganch davlat universiteti jamoasi Yangi O‘zbekiston va Yangi Qoraqalpog‘istonni barpo etishda Prezidentimiz boshlagan muhim va istiqbolli islohotlarni qoʻllab-quvvatlagan holda, mazkur xayrli tashabbuslarni amalga oshirishda hamisha hamjihatlikda kamarbastda boʻlib turadi.

We are unique family in paradise!
It is known that discussions on reforming the Constitution of the Republic of Uzbekistan are currently underway. The draft of amendments to the Constitution was put up for public discussion. Proposals are being made to amend and add to our Basic Law based on the needs and desires of our citizens.
In fact, according to our current legislation, it is known that the Parliament itself has the authority to introduce amendments to the Constitution. Nevertheless, the fact that the President proposed to consider the draft law in this regard in a public discussion and to adopt it by holding a referendum is an indication that such noble ideas as "For the value of man" and "Man-society-state" are always superior to everything in our country.
Unfortunately, there are cases of misunderstanding in interpreting the essence of the issue in some places. Yesterday's events in the Republic of Karakalpakstan made us all worried.
These processes mean that, without harming the fact that the Uzbek and Karakalpak peoples are blood-brothers, as citizens of the same country, we need to come together and work together for the peace and tranquility of our heavenly Uzbekistan.
For this purpose, while our Honorable President Shavkat Mirziyoyev is using all his strength and opportunities, and the people of Karakalpak and Uzbek people are brothers from time immemorial, we always feel the support of the leader of our country, realizing the intervention of foreign forces.
Instead, the head of our state reached Nukus on time and showed his political will. During the dialogue with the people he noted that according to the people of Karakalpak and their suggestions and opinions, the relevant articles of the Constitution, which are intended to be amended, will remain unchanged, and that the changes in the project were presented only to find out the opinion of the people. These words of the head of our state were an important decision made for peace and stability in the country.
"I proudly say every time that I am a child of both Uzbekistan and Karakalpakstan. I always say this from my heart. I put my life on this issue. I will ensure the rule of law and the inevitability of punishment, no matter how difficult it may be." - said our president.
On behalf of the Uzbek people and many thousands of intellectuals, we can say that we support the reasonable policy and the reforms of the President of the Republic of Uzbekistan and the peace of our country, the territorial integrity of our country, the happiness and eternal friendship of the fraternal Karakalpak people and the Uzbek people.
After all, the Uzbek and Karakalpak peoples have been bound together by ties of friendship, history and culture, language, customs and traditions.
The team of Urganch State University, supporting the important and promising reforms initiated by the President in the establishment of New Uzbekistan and New Karakalpakstan, is always in solidarity in the implementation of these good initiatives.