Urganch davlat universiteti rektori O‘zbekiston-Belarus professional ta’lim forumida qatnashmoqda
Joriy yilning 29-aprel–1-may kunlari Belarus Respublikasining Minsk shahrida Birinchi O‘zbekiston-Belarus professional taʼlim forumi bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu forumda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev hamda Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektor G’ayrat O’razboyevlar ishtirok etmoqda. Forum 29-aprel kuni O‘zbekiston-Belarus professional ta’lim forumining seksiya yig‘ilishi bilan boshlandi.
Bugun forumning sessiyasi boʻlib oʻtdi. Unda respublikamizning 14 ta oliy ta’lim muassasalari rektorlari ishtirok etdi va  sessiya ishida ikki tomonlama hamkorlik masalalari, jumladan professional ta’lim muassasalari tizimini rivojlantirish muhokama qilindi. Oʻzaro hamkorlik memorandumi, shartnoma va yo‘l xaritalari imzolandi.
Jumladan, Urganch davlat universiteti va Belorus milliy texnika universiteti bilan hamkorlikda qo‘shma ta’lim dasturlari asosida kadrlar tayyorlash shuningdek, Urganch davlat universitetining  “Barqaror rivojlanish” YUNESKO kafedrasi va Belorus milliy texnika universitetining “Energiyani tejash va qayta tiklanadigan energiya manbalari” YUNESKO kafedrasi o‘rtasida ilmiy hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan shartnomalar imzolandi.

Rector of Urgench State University is participating in the Uzbekistan-Belarus professional education forum
From April 29 to May 1 this year, the First Uzbekistan-Belarus Professional Education Forum will be held in Minsk, Republic of Belarus. Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev and Vice-Rector for International Cooperation G'airat O'razboyev are participating in this forum. The forum began on April 29 with the section meeting of the Uzbekistan-Belarus professional education forum.
A session of the forum was held today. Rectors of 14 higher educational institutions of our republic took part in it, and issues of bilateral cooperation, including the development of the system of professional educational institutions, were discussed during the session. A memorandum of cooperation, a contract and road maps were signed.
In particular, training on the basis of joint educational programs together with Urgench State University and the Belarusian National Technical University, as well as agreements were signed between the UNESCO Department of “Sustainable Development” of Urgench State University and the UNESCO Department of “Energy Saving and Renewable Energy Sources” of the Belarusian National Technical University, aimed at establishing scientific cooperation relations.