Urganch davlat universiteti rektori O‘zbekiston-Belarus professional ta’lim forumida qatnashmoqda
Joriy yilning 29-aprel–1-may kunlari Belarus Respublikasining Minsk shahrida Birinchi O‘zbekiston-Belarus professional taʼlim forumi bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu forumda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev hamda Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektor G’ayrat O’razboyevlar ishtirok etmoqda. Forum 29-aprel kuni O‘zbekiston-Belarus professional ta’lim forumining seksiya yig‘ilishi bilan boshlandi.
Bugun forumning sessiyasi boʻlib oʻtdi. Unda respublikamizning 14 ta oliy ta’lim muassasalari rektorlari ishtirok etdi va  sessiya ishida ikki tomonlama hamkorlik masalalari, jumladan professional ta’lim muassasalari tizimini rivojlantirish muhokama qilindi. Oʻzaro hamkorlik memorandumi, shartnoma va yo‘l xaritalari imzolandi.
Jumladan, Urganch davlat universiteti va Belorus milliy texnika universiteti bilan hamkorlikda qo‘shma ta’lim dasturlari asosida kadrlar tayyorlash shuningdek, Urganch davlat universitetining  “Barqaror rivojlanish” YUNESKO kafedrasi va Belorus milliy texnika universitetining “Energiyani tejash va qayta tiklanadigan energiya manbalari” YUNESKO kafedrasi o‘rtasida ilmiy hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan shartnomalar imzolandi.

Ректор Ургенчского государственного университета участвует в Узбекско-Белорусском форуме профессионального образования
С 29 апреля по 1 мая текущего года в городе Минске, Республики Беларусь, проходит Первый Узбекско-Белорусский форум профессионального образования. В форуме принимают участие ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев и проректор по международному сотрудничеству Гайрат Оразбоев. Форум стартовал 29 апреля с секционного заседания Узбекско-Белорусского форума профессионального образования.
Сегодня состоялось заседание форума. В нем приняли участие ректоры 14 высших учебных заведений нашей республики, в ходе заседания были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества, в том числе развития системы профессиональных образовательных учреждений. Подписаны меморандум о сотрудничестве, контракт и дорожные карты.
В частности, подготовка кадров на основе совместных образовательных программ совместно с Ургенчским государственным университетом и Белорусским национальным техническим университетом, а также между кафедрой ЮНЕСКО «Устойчивое развитие» Ургенчского государственного университета и кафедрой ЮНЕСКО «Энергосбережение и возобновляемые источники энергии»  Белорусского национального технического университета подписаны соглашения, направленные на установление отношений научного сотрудничества.