Урганч давлат университети профессор-ўқитувчилари ва талабаларининг “Оролга мадад” экологик акциясидаги иштироки
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 21 ноябрдаги № 05/1-3651 хати билан тасдиқланган “Йўл харита” си ижросини таъминлаш бўйича 2020 йил 20-21 феврал кунлари Мўйноқ шаҳрига сафар уюштирилди. Унда Урганч давлат университети профессор-ўқитувчилари ва талабалар иштирок этишди. Сафарнинг биринчи куни Нукус шаҳридаги Савинцкий музейини томоша қилиш билан бошланди. Бу ерда кўплаб тарихий буюмлар, экспонатлар, расмлар ўрин олган бўлиб, бу манбалар орқали ҳудуднинг тарихий этнографик, экологик, ижтимоий-иқтисодий жараёнлари ҳақида кўплаб маълумотларга эга бўлинди. Сафарнинг иккинчи куни бевосита Мўйноқ шаҳрига ташриф билан бошланди. Сайёҳатда бугунги Мўйноқ шаҳрининг замонавий кўриниш тус олаётганлигини кўриш мумкин, чунки шаҳарда катта қурилиш ва ободонлаштириш ишлари кетаётганлиги бундан дарак беради. Дастлабки саёҳатимиз Мўйноқ маданият маркази бўлиб, у ерда ҳунармандлар маркази, “Экология музейи” билан яқиндан танишилди. Музейда талабалар шаҳарнинг ўтмиши ва бугуни, табиий экологик жараёнлар, маҳаллий аҳолининг турмуш тарзи ва ҳаёти тўғрисида кўплаб маълумотларга эга бўлишди. Шунингдек музейдаги кўплаб экспонат ва расмларни, сўнги тарихий топилмаларни гувоҳи бўлишди. Кейинги манзил экотуристик обьект сифатида ташкил этилган “Балиқчилар уйи” бўлди. Бу ерда дастлаб балиқчилар уй музейи билан яқиндан танишилди, яъни бундан 50-60 йил олдин яшаган маҳаллий халқнинг яшаш тарзи, кундалик фаолияти тўғрисидаги маълумотларга эга бўлинди. Сўнгра шу уй музейи ховлисига арча дарахтларини ўтказиш тадбири бўлиб ўтди. Кейинги манзилимиз маҳаллий аҳоли томонидан “Кемалар қабристони” деб ном олган ҳудудга сайёҳат қилинди. Бу жойда денгизнинг мавж уриб турган пайтидаги кемалар ва уларнинг ҳозирги холати ҳамда шу ерда жойлашган“Орол денгизи тарихи” музейига ташриф буюрилди. Бу мезейда ҳам Орол денгизиниг ўтмиши ва бугуни ҳақида кўплаб маълумотларга эга бўлинди. Сафаримизнинг қайноқ нуқтаси Мўйноқ шаҳридан 60 км узоқликда бўлган денгизнинг қуриган туби бўлди. Бу ерда махсус ишчи гуруҳлари томонидан олиб борилаётган ишлар, яъни денгизнинг қуруган ўрнида ўрмонлаштириш ишлари (саксавул кўчатлари ва уруғларини экиш) олиб борилаётганлигининг гувоҳи бўлинди. Ва бевосита бу жараёнда Урганч давлат университети ўқитувчи ва талабалари ҳам иштирок этишди. Улар университет томонидан олиб келинган саксовул уруғ ва кўчатларини экишиб, махсус ишчи гуруҳга ёрдамлашишди. Кейин эса ишчи гуруҳлар жойлашган штабга йўл олинди. Бу ерда Олий Мажлис Парламентиниг Оролга мадад экологик акцияси бўйича катта тадбир ўтказилиб, унда бевосита УрДУ профессор-ўқитувчилари ва талабалари ҳам иштирок этишди. Шунингдек университет томонидан ишчилар учун ёрдам тариқасида ташкил этилган озиқ-овқат маҳсулотлари (гурунч, картошка, пиёз, ўсимлик мойи ва ҳ.к) саксовул уруғ ва кўчатлари (6000 кўчат ва 2 қоп уруғ) ташкилотчиларга (Мўйноқ шаҳар хокимлиги) тақдим этилди. Шу икки кунлик сайёҳат барчанинг қалбида чуқур из қолдиргани шубхасиз. Сабаби барча сайёҳатчилар, айниқса, талабалар таълим жараёнида олган назарий билимларини амалда ўз кўзлари билан кўрганлиги, унинг иштирокчисига айланганлиги, Орол денгизининг бугунги ҳолати ва у ерда олиб борилаётган бунёдкорлик ишлари уларнинг қизиқишига сабаб бўлди. Бу сайёҳат ўзлари учун керакли хулосалар чиқаришига замин бўлди ва ёшларимиз она табиатга нисбатан меҳр кўрсатиш, уни асраб авайлаш кераклигини, бу жараёнда фаол ва ташаббускор бўлсалар келажак ўз қўлларида эканлигини англаб етдилар.

Participation of the faculty and students of Urgench State University in the environmental action "Aral Madad"
On February 20-21, 2020 a visit to Muynak was held to ensure the implementation of the Road Map, approved by the letter of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated November 21, 2019 № 05 / 1-3651. It was attended by the faculty and students of Urgench State University. The first day of the trip began with visiting the Savitsky Museum in Nukus. It contains a lot of historical items, exhibits, paintings, and through these sources a great deal of information about the historical ethnographic, ecological, socio-economic processes of the region. The second day of the trip began with a visit to Muynak. Travel shows the modern city of Muynak today, as evidenced by the large construction and improvement works in the city. Our first tour was the Muynak Cultural Center, where we got to know the Crafts Center, the Ecology Museum. Students at the museum learned a lot about the city's past and present, its natural ecological processes, the way of life and the life of the locals. They also witnessed numerous exhibits and paintings in the museum, as well as recent historical findings. The next destination was the "Fisher's House", which was established as an eco-tourism facility. Here the fishermen first got acquainted with the museum of the house, that is, the information about the life and daily activities of the indigenous people who lived 50-60 years ago. Then there was the event of passing juniper trees to the courtyard of this house museum. Our next destination was a tour of the area known as the Ships Cemetery. Here, the vessels were in the vicinity of the sea and their current state, as well as a visit to the Museum of History of the Aral Sea. There was also much information about the past and present in the Aral Sea. The hotspot for our trip was the dried seabed 60km from the town of Muynak. Here we have seen the work carried out by special working groups, that is, forestry (sowing of saxaul seedlings and seeds) in the dry seabed. Teachers and students of Urgench State University also participated in this process. They planted saxaul seeds and seedlings brought by the university and helped a special task force. He was then sent to the headquarters of the working groups. The event was organized by the Parliament of the Oliy Majlis on the environmental action for the Aral Sea, which was attended by the faculty and students of UrSU. Food donations (rice, potatoes, onions, vegetable oil, etc.), organized by the university as a support for workers, were presented to the organizers (Municipality of Muynak). No doubt, these two days of travel left a deep impression on everyone. The fact that all tourists, especially students, have been able to see the theoretical knowledge gained in the educational process with their own eyes, became a participant of it, the current state of the Aral Sea and the creative work carried out there. This tour gave them the necessary conclusions, and our young people realized that they should love and care about nature, and that if they were active and initiative in the process, the future was in their hands.