Bosh vazir oʻrinbosari Zulayho Mahkamova UrDU talabalari bilan muloqot qildi
Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazir oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi raisi Mahkamova Zulayho Bahriddinovna Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida universitet talaba-qizlari ishtirokida “Rahbar va yoshlar uchrashuvi” tashkil etildi. Tadbirda Xorazm viloyati hokimi o’rinbosari Nigora Kutlimuratova, "O'zbekiston Qahramoni" Anora Mahmudova va boshqa viloyatimizning bir guruh ilm-fan sohasida yetakchi ayollari ishtirok etdi. Uchrashuvni UrDU rektori Feruza Madraximova kirish soʻzi bilan ochib berdi.
Zulayho Mahkamova o‘z nutqida yurtimizda yoshlarga, xususan, qizlarning ta’limi, kasbga yo‘naltirilishi va jamiyatdagi faolligini oshirishga qaratilgan islohotlar haqida so‘z yuritdi. Yoshlarning yetakchilik salohiyatini oshirish, ularni davlat va jamoat boshqaruvida faol ishtirok etishga undash, shuningdek, gender tengligi va huquqiy ongni rivojlantirish masalalari qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan xotin-qizlarning hayotda munosib o‘rin topishi, puxta ta’lim olishi, kasb-hunar egallashi uchun olib borilayotgan islohotlar bugun o‘zining amaliy natijalarini bermoqda.
Muloqot davomida qizlarni oilaga tayyorlash, erta nikohning salbiy oqibatlari, avvalo, hayotiy tajriba va mas’uliyatni his etgan holda oila qurish muhim ekani alohida ta’kidlandi.
Samimiy va ochiq muloqot ruhida o‘tgan uchrashuv talab-qizlar o`z fikr-mulohazalari bilan faol qatnashdilar.

Заместитель Премьер-министра Зулайхо Махкамова встретилась со студентами УрГУ
Сегодня заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета по делам семьи и женщин Махкамова Зулайхо Бахриддиновна посетила Ургенчский государственный университет.
В рамках визита была организована встреча «Руководитель и молодежь» с участием студенток университета. В мероприятии приняли участие заместитель хокима Хорезмской области Нигора Кутлимуратова, Герой Узбекистана Анора Махмудова, а также группа ведущих женщин региона в сфере науки. Встречу открыла вступительным словом ректор УрГУ Феруза Мадрахимова.
В своем выступлении Зулайхо Махкамова рассказала о проводимых в стране реформах, направленных на поддержку молодежи, в частности на образование девушек, их профессиональную ориентацию и повышение социальной активности. Были отмечены вопросы развития лидерского потенциала молодежи, вовлечения их в государственное и общественное управление, а также укрепления гендерного равенства и правового сознания.
Как было подчеркнуто, проводимые по инициативе Президента Шавката Мирзиёева реформы, направленные на обеспечение достойного места женщин в обществе, получение качественного образования и освоение профессии, сегодня дают свои практические результаты.
В ходе диалога особое внимание было уделено подготовке девушек к семейной жизни, негативным последствиям ранних браков, а также важности создания семьи с осознанием жизненного опыта и ответственности.
Встреча прошла в теплой и открытой атмосфере, студентки активно участвовали, высказывая свои мнения и предложения.