“Zamonaviy biologiya, ekologiya va qishloq xo‘jaligida innovatsion yechimlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o’tkazilmoqda
Bugun Urganch davlat universitetida Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakulteti tashabbusi bilan “Zamonaviy biologiya, ekologiya va qishloq xo‘jaligining dolzarb muammolariga innovatsion yechimlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘z ishini boshladi.
Konferensiyani Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor A.Atamurotov ochib berib, zamonaviy ilm-fan taraqqiyotida xalqaro hamkorlikning o‘rni, innovatsion yondashuvlarning ahamiyati hamda oliy ta’lim muassasalarida olib borilayotgan ilmiy izlanishlar samaradorligini oshirish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Mazkur nufuzli anjumanda AQSH, Rossiya, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston Respublikasi hamda respublikamizning turli oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalaridan yetakchi olim va mutaxassislar ishtirok etmoqda.
Anjumanda Xorazm Ma’mun akademiyasi raisi, professor I.Abdullayev, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti direktori, professor S.Mambetullayeva va boshqa sohaning yetakchi olimlari so‘zga chiqib, biologiya, biotexnologiya, ekologiya va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi dolzarb masalalar, ularni innovatsion yondashuvlar asosida hal etish hamda ilg‘or texnologiyalarning amaliy ahamiyati yuzasidan ma’ruzalar qilishdi.
Ta’kidlanganidek, konferensiyada xorijlik olimlar ham qatnashmoqda. Jumladan, AQSHning Texas shtati, Bushland shahridagi USDA-ARS-CPRL ilmiy markazi olimi Robert C.Schwartz, Turkiyaning Ege universiteti professori Jemal Ün hamda Butunrossiya qishloq xo‘jaligi biotexnologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti vakili Bobur Nadjodovlarning ilmiy ma’ruzalari ham tinglandi.
Mazkur xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya ilm-fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash, innovatsion g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash hamda xalqaro ilmiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishda muhim platforma bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.

Международная научно-практическая конференция на тему «Инновационные решения в современной биологии, экологии и сельском хозяйстве»
Сегодня в Ургенчском государственном университете по инициативе факультета естественных и сельскохозяйственных наук начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему «Инновационные решения актуальных проблем современной биологии, экологии и сельского хозяйства».
Конференцию открыл проректор по научной работе и инновациям А. Атамуротов, который в своем выступлении особо отметил роль международного сотрудничества в развитии современной науки, значение инновационных подходов, а также вопросы повышения эффективности научных исследований, проводимых в высших учебных заведениях.
В данном престижном мероприятии принимают участие ведущие ученые и специалисты из США, России, Турции, Казахстана, Кыргызской Республики, а также различных высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений нашей республики.
В ходе конференции выступили председатель Хорезмской академии Мамуна, профессор И. Абдуллаев, директор Каракалпакского научно-исследовательского института естественных наук Каракалпакского отделения Академии наук Республики Узбекистан, профессор С. Мамбетуллаева и другие ведущие ученые. В своих докладах они осветили актуальные проблемы биологии, биотехнологии, экологии и сельского хозяйства, пути их решения на основе инновационных подходов, а также практическое значение передовых технологий.
Как было отмечено, в конференции также принимают участие зарубежные ученые. В частности, были заслушаны научные доклады ученого научного центра USDA-ARS-CPRL (Бушленд, штат Техас, США) Роберта С. Шварца, профессора Эгейского университета (Турция) Джемаля Юна, а также представителя Всероссийского научно-исследовательского института сельскохозяйственной биотехнологии Бобура Наджодова.
Ожидается, что данная международная научно-практическая конференция станет важной платформой для укрепления интеграции науки, образования и производства, поддержки инновационных идей и вывода международного научного сотрудничества на новый уровень.