Oʻzbekiston va Turkiya texnika universitetlari xalqaro forumi nihoyasiga yetdi
Turkiyaning Izmir shahrida oʻtkazilgan texnik hamda injenerlik sohasida kadrlar tayyorlaydigan 20 dan ortiq oliy ta’lim muassasalari rektor, prorektorlari va vazirlik mas’ullaridan iborat delegatsiya  ishtirokidagi Oʻzbekiston va Turkiya texnika universitetlari xalqaro forumi 2022-yil 10-iyun kuni oʻz nihoyasiga yetdi.
Forumda oʻzbek va turk universitetlari oʻrtasida oʻzaro 80 dan ortiq kelishuvlar imzolandi. Forum yakunida  Turkiya tomonidan tashkilotchi universitet rektori prof. Dr.Necdet Budak hamda Respulika ta’lim kengashi raisi, Toshkent davlat transport universiteti rektori Odil Abdurahmonovlar mazkur forum doirasida amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida gapirib ishtirokchilarni qutladilar.
Shundan soʻng,  Urganch davlat universiteti rektori Baxrom  Abdullayev soʻzga chiqib,  oʻzbek va turk universitetlarining hamkorligi yangi bosqichga koʻtarilgani va bu hamkorlik sohasida dastlabki qadam ekanligi, oʻquv, ilmiy, madaniy sohasidagi almashinuvlarni amalga oshirish uchun yana bir qancha qadamlar oldimizda turganligini taʼkidladi. Ushbu forum doirasidagi kelishuvlar har ikkala tomonlar uchun ham nihoyatda ahamiyatli boʻlgan tarixiy voqea ekanligini alohida qayd qildi va forum ishtirokchilariga oʻzaro hamkorliklar doirasida muvaffaqiyatlar tiladi.
Soʻngra rektor B.Abdullayev Xorijiy filologiya fakulteti dekani  Z.Jumaniyozov bilan birgalikda tashkilotchi Ege universiteti rektori prof. Dr.Necdet Budakni Urganch davlat universitetining  maxsus sovgʻalari bilan taqdirladi.

The International Forum of Technical Universities of Uzbekistan and Turkey has reached an end
The International Forum of Technical Universities of Uzbekistan and Turkey, held in Izmir, Turkey, with the participation of a delegation of rectors, vice-rectors and ministry officials from more than 20 higher education institutions in the field of technical and engineering, has reached an end on June 10, 2022.
At the forum, more than 80 agreements were signed between Uzbek and Turkish universities. At the end of the forum, organizer Turkey university rector prof. Dr.Necdet Budak  and Chairman of the Republican Board of Education , Rector of Tashkent State Transport University Odil Abdurahmanov spoke about the work done within the forum and welcomed the participants.
Afterwards, the rector of Urgench State University Bahrom Abdullayev noted that the cooperation between Uzbek and Turkish universities has reached a new level. He noted that this is the first step in the field of cooperation, and that we have a number of steps ahead of us to carry out educational, scientific and cultural exchanges. He noted that the agreements reached during the forum were a historic event of great significance for both parties and wished the forum participants success in their cooperation.
Then the rector B.Abdullayev together with the dean of the faculty of Foreign Philology Z.Jumaniyozov awarded organizer rector of Ege University Prof. Dr.Necdet Budak with special gifts from Urgench State University.