Oʻzbekiston va Turkiya texnika universitetlari xalqaro forumi nihoyasiga yetdi
Turkiyaning Izmir shahrida oʻtkazilgan texnik hamda injenerlik sohasida kadrlar tayyorlaydigan 20 dan ortiq oliy ta’lim muassasalari rektor, prorektorlari va vazirlik mas’ullaridan iborat delegatsiya  ishtirokidagi Oʻzbekiston va Turkiya texnika universitetlari xalqaro forumi 2022-yil 10-iyun kuni oʻz nihoyasiga yetdi.
Forumda oʻzbek va turk universitetlari oʻrtasida oʻzaro 80 dan ortiq kelishuvlar imzolandi. Forum yakunida  Turkiya tomonidan tashkilotchi universitet rektori prof. Dr.Necdet Budak hamda Respulika ta’lim kengashi raisi, Toshkent davlat transport universiteti rektori Odil Abdurahmonovlar mazkur forum doirasida amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida gapirib ishtirokchilarni qutladilar.
Shundan soʻng,  Urganch davlat universiteti rektori Baxrom  Abdullayev soʻzga chiqib,  oʻzbek va turk universitetlarining hamkorligi yangi bosqichga koʻtarilgani va bu hamkorlik sohasida dastlabki qadam ekanligi, oʻquv, ilmiy, madaniy sohasidagi almashinuvlarni amalga oshirish uchun yana bir qancha qadamlar oldimizda turganligini taʼkidladi. Ushbu forum doirasidagi kelishuvlar har ikkala tomonlar uchun ham nihoyatda ahamiyatli boʻlgan tarixiy voqea ekanligini alohida qayd qildi va forum ishtirokchilariga oʻzaro hamkorliklar doirasida muvaffaqiyatlar tiladi.
Soʻngra rektor B.Abdullayev Xorijiy filologiya fakulteti dekani  Z.Jumaniyozov bilan birgalikda tashkilotchi Ege universiteti rektori prof. Dr.Necdet Budakni Urganch davlat universitetining  maxsus sovgʻalari bilan taqdirladi.

Международный форум технических университетов Узбекистана и Турции завершился
Международный форум технических университетов Узбекистана и Турции, прошедший в Измире, Турция, с участием делегации ректоров, проректоров и представителей министерств из более чем 20 высших учебных заведений технического и инженерного профиля, достиг заканчивается 10 июня 2022 года.
На форуме было подписано более 80 соглашений между узбекскими и турецкими вузами. По окончании форума организатор, ректор университета Турции проф. Доктор Недждет Будак и председатель Республиканского управления образования, ректор Ташкентского государственного университета путей сообщения Одил Абдурахманов рассказали о работе, проделанной в рамках форума, и поприветствовали участников.
Далее ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев отметил, что сотрудничество между узбекскими и турецкими вузами вышло на новый уровень. Он отметил, что это первый шаг в сфере сотрудничества, и впереди у нас еще ряд шагов по осуществлению образовательных, научных и культурных обменов. Он отметил, что договоренности, достигнутые в ходе форума, стали историческим событием большого значения для обеих сторон, и пожелал участникам форума успехов в сотрудничестве.
Затем ректор Б.Абдуллаев вместе с деканом факультета Иностранной филологии З.Джуманийозовым наградили организатора ректора Эгейского университета профессора доктора Недждета Будак специальными подарками от Ургенчского государственного университета.