Oʻzbekiston-Rossiya 3-taʼlim forumi
UrDU rektori Baxrom Abdullayev hamda Xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektor G’.O’razboyevlar Samarqand davlat universitetida bo'lib o'tayotgan Oʻzbekiston-Rossiya 3-taʼlim forumida ishtirok etmoqda.
Forumda rektor B.Abdullayev soʻzga chiqib, Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati, xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorligi, Rossiya Federatsiyasi universitetlari bilan, jumladan, kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorligi, madaniyat sohasidagi hamkorligi, Rossiya universitetlaridan taklif etilgan professor-o'qituvchilar, shuningdek, Urganch davlat universitetining ilmiy innovatsiyalari haqida forum qatnashchilarini yaqindan tanishtirdi. Rossiya Federatsiyasi oliy o'quv yurtlari bilan hamkorlik doirasini yanada kengaytirish maqsadida quyidagi takliflarini bildirdi:
✔️Universitetning IT-markazi negizida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish;
✔️Universitet texnoparki negizida hamkorlikni yo'lga qo'yish;
✔️Muhandislik sohasida talabalar almashinuvi;
✔️O'qituvchilarning harakatchanligi bo'yicha hamkorlikni yo'lga qo'yish;
✔️Laboratoriyalar ilmiy xodimlarining malakasini oshirish uchun Rossiyadan mutaxassislarni jalb qilish;
✔️Muhandislik taʼlimi sohasida ilmiy va oʻquv laboratoriyalarini yaratish doirasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish;
✔️Fan, ta'lim va ishlab chiqarishni integratsiyalashuvi yo'nalishida Rossiya tajribasini joriy etish.

The 3rd Uzbek-Russian educational forum
Rector of UrSU Bakhrom Abdullayev and Vice-Rector for International Cooperation G. Orazboyev are participating in the 3rd Uzbekistan-Russia educational forum held at Samarkand State University.
Speaking at the forum, rector B.Abdullayev spoke about the activities of Urganch State University today, cooperation with foreign higher education institutions, cooperation with universities of the Russian Federation, including cooperation in the field of personnel training, cooperation in the field of culture, professors and teachers invited from Russian universities, also introduced the participants of the forum about the scientific innovations of Urganch State University. In order to further expand the scope of cooperation with higher educational institutions of the Russian Federation, he made the following proposals:
✔️ Establishing cooperation on the basis of the IT center of the university;
✔️ Establishing cooperation on the basis of the university technology park;
✔️Student exchange in the field of engineering;
✔️Establishing cooperation on the mobility of teachers;
✔️Attracting specialists from Russia to improve the qualifications of the scientific staff of laboratories;
✔️Establishing cooperation within the framework of the creation of scientific and educational laboratories in the field of engineering education;
✔️Introduction of Russian experience in the direction of integration of science, education, and production.