Fransiyaning nufuzli oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyilmoqda
Joriy yil 28–30-noyabr kunlari Fransiya poytaxti Parij shahrida Fransiya-Oʻzbekiston universitetlari II forumi boʻlib oʻtmoqda. Ushbu forumda ishtirok etish maqsadida hozirda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri A.Toshqulov boshchiligidagi bir guruh oliy taʼlim muassasalari rahbarlaridan iborat mamlakatimiz delegatsiyasi Parij shahrida boʻlib turibdi. Delegatsiya tarkibida  Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev hamda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z.Ibragimovlar ham ishtirok etmoqda.
Forum ishida universitetlararo ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirish boʻyicha samarali munozara, tajriba almashish va istiqbolli rejalar muhokama qilinmoqda.  Forumning ilk kunida muzokaralar natijasi oʻlaroq 10 ga yaqin anglashuv memorandumi, bitim hamda yoʻl xaritalari imzolandi.
Shu jumladan, Urganch davlat universiteti uzoq yillik doimiy hamkorimiz hisoblangan Fransiyaning Puate universiteti bilan mavjud hamkorlik doirasini yanada kengashtirish va mustahkamlash maqsadida ikki universitet rektorlari tomonidan shartnoma imzolandi. Mazkur shartnoma Erasmus+ lohiyasi doirasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, qoʻshma taʼlim dasturini joriy etish, qoʻshma diplom berish, talabalar va professor-oʻqituvchilar almashinuvi, ilmiy tadqiqotchilarni Puate universitetiga stajirovkalarga yuborish kabi qator istiqbolli kelishuvlarni koʻzda tutadi.
Shuningdek, forum doirasida Fransiyaning Grenoble universiteti, Injiner institutlar tarmogʻi muassasalari bilan ham hamkorlik qilishga kelishildi.

Налаживается сотрудничество с престижными французскими высшими учебными заведениями
В этом году 28-30 ноября в столице Франции Париже проходит II Форум Франко-Узбекских университетов. Для участия в этом форуме в настоящее время в Париже находится делегация нашей страны в составе руководителей высших учебных заведений во главе с министром высшего и среднего специального образования профессором Абдукодиром Тошкуловым. В составе делегации также ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев и проректор по научной работе и инновациям.
На форуме обсуждаются продуктивная дискуссия, обмен опытом и перспективные планы продолжения двустороннего сотрудничества между университетами. В первый день форума по итогам переговоров было подписано около 10 меморандумов о взаимопонимании, соглашений и дорожных карт.
Среди прочего, было подписано соглашение между ректорами двух вузов с целью дальнейшего расширения и укрепления существующих рамок сотрудничества с Университетом Пуэнтер, Франция, который является нашим многолетним постоянным партнером, Ургенчским государственным университетом. Данное соглашение предусматривает ряд перспективных договоренностей, таких как установление сотрудничества в рамках программы Erasmus+, внедрение совместной образовательной программы, вручение совместного диплома, обмен студентами и преподавателями, направление научных исследователей в Университет Пуатье на стажировку.
Также в рамках форума достигнута договоренность о сотрудничестве с Гренобльским университетом Франции, институтами Сети инженерных институтов.