UrDU Kuzatuv kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun, 23-dekabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kuzatuv kengashining 5-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish Xorazm Ma’mun akademiyasi raisi, Kuzatuv kengashi raisi o‘rinbosari Ikrom Abdullayevning bevosita ishtirokida tashkil etildi.
Yig‘ilish davomida kengash a‘zolari tomonidan kun tartibidan o‘rin olgan muhim masalalar muhokama qilindi. Xususan, Urganch davlat universitetining 2026-yilga mo‘ljallangan yillik daromadlar va xarajatlar parametrlari, 2026-yilgi biznes rejasini tasdiqlash, shuningdek, universitet rahbar xodimlari (dekanlar) faoliyatining samaradorligini baholash mezonlariga (KPI) o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish masalalari ko‘rib chiqildi.

The regular meeting of the UrSU Supervisory Board was held
Today, December 23, the 5th meeting of the Supervisory Board of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni was held. The meeting was organized with the direct participation of the Chairman of the Khorezm Ma'mun Academy and Deputy Chairman of the Supervisory Board, Ikrom Abdullayev.
During the meeting, the board members discussed important issues included on the agenda. In particular, the parameters of Urgench State University’s annual revenues and expenditures planned for 2026, the approval of the 2026 business plan, as well as issues related to introducing amendments and additions to the criteria for evaluating the performance of the university’s managerial staff (deans) (KPI) were considered.
In addition, other organizational issues were discussed within the framework of the meeting, and reports by responsible officials were heard.