Tumanlardagi yoshlarning muammolari va ijtimoiy ehtiyojlari oʻrganilmoqda
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida yoshlar bilan ishlash — ustuvor vazifa sifatida izchil davom ettirilmoqda. Universitet rahbariyatiga tumanlardan biriktirilgan yoshlar bilan muntazam uchrashuvlar tashkil etilib, ularning muammolari va ijtimoiy ehtiyojlari oʻrganilmoqda.
Xususan, universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov boshchiligida barcha prorektorlar va fakultetlar dekanlari o‘zlariga biriktirilgan tumanlardagi yoshlarning xonadonlariga borib, ular bilan ochiq va samimiy muloqotlar olib bormoqdalar. Uchrashuvlar davomida yoshlarning bandligini ta’minlash, ularni kasb-hunarga yo‘naltirish, qayta tayyorlov kurslariga jalb etish hamda ijtimoiy faolligini oshirish masalalari atroflicha muhokama qilinmoqda.
Eng muhimi, har bir yoshning muammosi alohida o‘rganilib, ularni hal etishga qaratilgan aniq chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilmoqda.

Изучаются проблемы и социальные потребности молодежи в районах
В Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни работа с молодежью последовательно продолжается как приоритетное направление. Руководством университета на регулярной основе организуются встречи с молодежью, закрепленной за районами, в ходе которых изучаются их проблемы и социальные потребности.
В частности, под руководством и.о. ректора университета С. Ходжаниязова все проректоры и деканы факультетов посещают дома молодежи в закрепленных за ними районах и проводят с ними открытые и искренние беседы. В ходе встреч всесторонне обсуждаются вопросы обеспечения занятости молодежи, ее профессиональной ориентации, привлечения к курсам переподготовки, а также повышения социальной активности.
Самое главное, проблемы каждого молодого человека изучаются индивидуально, и разрабатываются конкретные планы мероприятий, направленные на их решение.