Bugun Urganch davlat universitetida Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakultetining Pedagogika va psixologiya kafedrasi tashabbusi bilan “Raqamli ta’lim muhitida talabalar o‘quv motivatsiyasini oshirish: pedagogik innovatsiyalar, psixologik mexanizmlar” mavzusidagi Respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘z ishini boshladi.
Anjumanni universitet rektori Feruza Madrahimova kirish so‘zi bilan ochib berib, bugungi kunda raqamli ta’lim muhitida talabalarning o‘quv motivatsiyasini oshirish, innovatsion pedagogik texnologiyalarni keng joriy etish hamda bu kabi anjumanlarning ta’lim tizimini rivojlantirish, ilmiy izlanishlar samaradorligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Anjumanda Respublikamizning O'zbekiston Milliy universiteti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Buxoro davlat universiteti, qolaversa, viloyatimizning Urganch davlat pedagogika instituti hamda Ma'mun universitetidan tashrif buyurgan professor-o‘qituvchilar, olimlar hamda tadqiqotchilar tomonidan raqamli ta’limning zamonaviy tendensiyalari, pedagogik innovatsiyalarni ta’lim jarayoniga integratsiya qilish, talabalarning o‘quv motivatsiyasini shakllantirishning psixologik mexanizmlari, interaktiv ta’lim texnologiyalari hamda ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan ilmiy yondashuvlar mavzularida ma’ruzalar qilinmoqda.

Today, Urgench State University launched the Republican scientific and practical conference titled “Enhancing Students’ Learning Motivation in the Digital Educational Environment: Pedagogical Innovations and Psychological Mechanisms,” organized by the Department of Pedagogy and Psychology of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology.
The conference was opened with an introductory speech by the Rector of the university, Feruza Madrahimova. In her address, she emphasized the importance of increasing students’ learning motivation in today’s digital educational environment, widely introducing innovative pedagogical technologies, and highlighted the significant role of such conferences in developing the education system and improving the effectiveness of scientific research.
The conference brought together professors, scholars, and researchers from the National University of Uzbekistan, Karakalpak State University, Bukhara State University, as well as Urgench State Pedagogical Institute and Mamun University. Participants are delivering presentations on modern trends in digital education, the integration of pedagogical innovations into the educational process, psychological mechanisms of developing students’ learning motivation, interactive educational technologies, and scientific approaches aimed at improving the quality of education.