“Abu Rayhon Beruniyning 1050 yilligiga tayyorgarlik boʻyicha universitetda olib borilayotgan ishlar” mavzusida ochiq muloqot o'tkazildi
Joriy yil 14-noyabr kuni Urganch davlat universitetida “Abu Rayhon Beruniyning 1050 yilligiga tayyorgarlik boʻyicha universitetda olib borilayotgan ishlar” mavzusida ochiq muloqot boʻlib oʻtdi. Urganch davlat universiteti Birinchi prorektori S.Davletov raisligida oʻtkazilgan ushbu ochiq muloqotda UrDU tuzilmasidagi “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” muzeyi direktori, dotsent Y.Rahmonova, “Oʻzbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi” kafedrasi dotsenti, PhD I.Abdullayeva, Tarix fakulteti dekan muovini R.Aniyozov, Oʻzbekiston Yoshlar ittifoqi UrDU BT yetakchi A.Samandarov hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Ochiq muloqot avvalida Birinchi prorektori S.Davletov “Buyuk mutafakkir va qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1050 yilligini xalqaro miqyosda keng nishonlash toʻgʻrisida” qabul qilingan Prezident qarorining mazmun-mohiyatiga toʻxtalib, universitetda ushbu qarorning ijrosi sifatida amal oshirilayotgan ishlar va galdagi vazifalar haqida anjuman ishtirokchilariga atroflicha maʼlumot berdi.
Jumladan, Urganch davlat universiteti bu borada oʼz oldiga qator reja va vazifalarni belgilab olgan. Buyuk olim merosini chuqur oʻrganish, ilm-fan dunyosida allomaning ilmiy merosining oʼrni  beqiyosligini targʻib qilish, ilmiy-amaliy anjuman va turli tadbirlar oʻtkazish orqali buyuk ajdodlarga munosib voris boʼlishlarini talaba-yoshlar ongiga chuqur singdirish kabilar shular sirasidandir.
Ochiq muloqotda soʼzga chiqqan mutaxassislar Abu Rayhon Beruniy hayoti va ilmiy izlanishlarini yana bir bora yodga oldilar. Kelgusida Beruniyshunoslikni yanada rivojlantirish, xorijiy jurnallarda ilmiy maqolalar chop qilish, xorijiy markazlar bilan hamkorlikda anjumanlar tashkil etish rejalashtirilganini taʼkidladilar. Talabalarga allomaning ijodini chuqur oʻrganishlari borasida oʻz tavsiyalarini berdilar.
Uchrashuvda talabalar Beruniy nomidagi davlat stipendiyasi sohibi boʻlishlari uchun qilinishi lozim boʻlgan ishlar haqida ham maʼlumotga ega boʻldilar.
Uchrashuv yakunida talaba-yoshlar oʻzlarini qiziqtirgan barcha savollariga javoblar oldilar.
urdu.uz, “ABU RAYHON BERUNIYNING 1050 YILLIGIGA TAYYORGARLIK BOʻYICHA UNIVERSITETDA OLIB BORILAYOTGAN ISHLAR” MAVZUSIDA OCHIQ MULOQOT OʻTKAZILDI

An open dialogue was held on the topic "Works being conducted at the university in preparation for the 1050th anniversary of Abu Rayhan Beruni"
On November 14 of this year, an open dialogue was held at Urganch State University on the topic "Works being conducted at the university in preparation for the 1050th anniversary of Abu Rayhan Beruni." In this open dialogue chaired by the First Vice-Rector of Urganch State University S. Davletov, Director of the Museum "Memorial of Repression Victims" within UrSU, associate professor Y. Rahmonova, associate professor of the department "Theory of Building a Democratic Society in Uzbekistan", Ph.D. I. Abdullayeva, deputy dean of the Faculty of History R. Aniyozov , A. Samandarov, leader of the Youth Union of Uzbekistan UrSU PO, and students took part.
At the beginning of the open dialogue, First Vice-Rector S. Davletov touched on the essence of the President's decision "On the international celebration of the 1050th anniversary of the great thinker and encyclopedist Abu Rayhan Beruni" and gave information.
In particular, Urganch State University has set a number of plans and tasks in this regard. These include the deep study of the legacy of the great scientist, promotion of the incomparable role of the scholar's scientific heritage in the world of science, and deep instilling in the minds of students and young people that they should be worthy successors of their great ancestors by holding scientific-practical conferences and various events.
Speaking in an open dialogue, experts once again recalled the life and scientific research of Abu Rayhan Beruni. They noted that it is planned to further develop Beruni studies, publish scientific articles in foreign journals, organize conferences in cooperation with foreign centers. They gave their recommendations to the students on how to study the artist's work in depth.
At the meeting, the students were also informed about the work to be done in order to become the holder of the state scholarship named after Beruni.