“Abu Rayhon Beruniyning 1050 yilligiga tayyorgarlik boʻyicha universitetda olib borilayotgan ishlar” mavzusida ochiq muloqot o'tkazildi
Joriy yil 14-noyabr kuni Urganch davlat universitetida “Abu Rayhon Beruniyning 1050 yilligiga tayyorgarlik boʻyicha universitetda olib borilayotgan ishlar” mavzusida ochiq muloqot boʻlib oʻtdi. Urganch davlat universiteti Birinchi prorektori S.Davletov raisligida oʻtkazilgan ushbu ochiq muloqotda UrDU tuzilmasidagi “Qatagʻon qurbonlari xotirasi” muzeyi direktori, dotsent Y.Rahmonova, “Oʻzbekistonda demokratik jamiyat qurish nazariyasi” kafedrasi dotsenti, PhD I.Abdullayeva, Tarix fakulteti dekan muovini R.Aniyozov, Oʻzbekiston Yoshlar ittifoqi UrDU BT yetakchi A.Samandarov hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Ochiq muloqot avvalida Birinchi prorektori S.Davletov “Buyuk mutafakkir va qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1050 yilligini xalqaro miqyosda keng nishonlash toʻgʻrisida” qabul qilingan Prezident qarorining mazmun-mohiyatiga toʻxtalib, universitetda ushbu qarorning ijrosi sifatida amal oshirilayotgan ishlar va galdagi vazifalar haqida anjuman ishtirokchilariga atroflicha maʼlumot berdi.
Jumladan, Urganch davlat universiteti bu borada oʼz oldiga qator reja va vazifalarni belgilab olgan. Buyuk olim merosini chuqur oʻrganish, ilm-fan dunyosida allomaning ilmiy merosining oʼrni  beqiyosligini targʻib qilish, ilmiy-amaliy anjuman va turli tadbirlar oʻtkazish orqali buyuk ajdodlarga munosib voris boʼlishlarini talaba-yoshlar ongiga chuqur singdirish kabilar shular sirasidandir.
Ochiq muloqotda soʼzga chiqqan mutaxassislar Abu Rayhon Beruniy hayoti va ilmiy izlanishlarini yana bir bora yodga oldilar. Kelgusida Beruniyshunoslikni yanada rivojlantirish, xorijiy jurnallarda ilmiy maqolalar chop qilish, xorijiy markazlar bilan hamkorlikda anjumanlar tashkil etish rejalashtirilganini taʼkidladilar. Talabalarga allomaning ijodini chuqur oʻrganishlari borasida oʻz tavsiyalarini berdilar.
Uchrashuvda talabalar Beruniy nomidagi davlat stipendiyasi sohibi boʻlishlari uchun qilinishi lozim boʻlgan ishlar haqida ham maʼlumotga ega boʻldilar.
Uchrashuv yakunida talaba-yoshlar oʻzlarini qiziqtirgan barcha savollariga javoblar oldilar.
urdu.uz, “ABU RAYHON BERUNIYNING 1050 YILLIGIGA TAYYORGARLIK BOʻYICHA UNIVERSITETDA OLIB BORILAYOTGAN ISHLAR” MAVZUSIDA OCHIQ MULOQOT OʻTKAZILDI

Состоялся открытый диалог на тему «Работы, проводимые в университете в рамках подготовки к 1050-летию Абу Райхана Беруни»
14 ноября текущего года в Ургенчском государственном университете состоялся открытый диалог на тему «Работы, проводимые в университете в рамках подготовки к 1050-летию Абу Райхана Беруни». В этом открытом диалоге под председательством первого проректора Ургенчского государственного университета С. Давлетова, директора Музея «Мемориал жертв репрессий» УрГУ, доцента Ю. Рахмоновой, доцента кафедры «Теории построения демократического общества» в Узбекистане», к.т.н. Участие приняли И.Абдуллаева, заместитель декана Исторического факультета Р.Аниезов, А.Самандаров, лидер Союза молодежи Узбекистана УрГУ ПО, студенты.
В начале открытого диалога Первый проректор С. Давлетов коснулся сути решения Президента «О международном праздновании 1050-летия со дня рождения великого мыслителя и энциклопедиста Абу Райхана Беруни» и дал информацию.
В частности, Ургенчский государственный университет поставил ряд планов и задач в этой связи. К ним относятся глубокое изучение наследия великого ученого, пропаганда несравненной роли научного наследия ученого в мире науки, глубокое внушение в сознание студентов и молодежи того, что они должны быть достойными продолжателями своих великих предков. путем проведения научно-практических конференций и различных мероприятий.
Выступая в открытом диалоге, специалисты еще раз вспомнили о жизни и научных исследованиях Абу Райхана Беруни. Отмечено, что планируется дальнейшее развитие беруниведения, публикация научных статей в зарубежных журналах, организация конференций в сотрудничестве с зарубежными центрами. Они дали студентам свои рекомендации по углубленному изучению творчества художника.
На встрече студенты также были проинформированы о работе, которую предстоит проделать, чтобы стать обладателем государственной стипендии имени Беруни.