Urganch davlat universitetida quyosh panellarini oʻrnatish ishlari boshlab yuborildi
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri I.Abdurahmonovning oliy taʼlim muassasalariga quyosh panellarini oʻrnatish boʻyicha topshirigʻiga binoan, bugun, 13-fevral kuni muqobil energetika boʻyicha mutaxassis, Toshkent davlat texnika universiteti dotsenti Zoir Kenjayev Xorazm viloyatidagi barcha davlat va nodavlat oliy taʼlim muassasalariga amaliy yordam ko'rsatish maqsadida Urganch davlat universitetida boʻldi. Tashrif asnosida UrDU rektori B.Abdullayev, Moliya va iqtisodiyot ishlari boʻyicha prorektori A.Atajonov hamda Texnik foydalanish va xoʻjalik boʻlimi boshligʻi O.Quryazovlar bilan uchrashdi. Uchrashuvda 2023-yilda Urganch davlat universitetining 6 ta oʻquv binosi va 7 ta talabalar turar joylari binolarining tom qismiga quyosh panellarini oʻrnatish masalasi atroflicha koʻrib chiqildi.
Kunning ikkinchi yarmida viloyatimizdagi  barcha oliy taʼlim muassasalari masʼullari ishtirokida quyosh panellarini oʻrnatish bo'yicha seminar tashkil etildi. Unda har bir OTMning imkoniyatidan kelib chiqib, bir yillik elektr energiya qiymatlari tahlil qilindi. Quyosh elektr stansiyalarini oʼrnatishning texnik tomonlari tushuntirilib, bu borada qanday koʼrsatkichlarga eʼtibor berish lozimligi seminar qatnashchilariga yetkazildi.
Maʼlumot oʻrnida, Urganch davlat universitetida quyosh panellarini oʻrnatish ishlari boshlab yuborildi. Bugunning oʻzida 550 Vt lik quyosh panelidan 272 tasi universitetga keltirildi.

Solar Panel Installation has started at Urganch State University
According to the order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation I. Abdurakhmanov to install solar panels in higher education institutions, today, on February 13, an expert on alternative energy, associate professor of Tashkent State Technical University Zoir Kenjayev visited Urganch State University to demonstrate and provided practical assistance to all state and non-state higher education institutions in Khorezm region. During the visit, he met with UrSU Rector B.Abdullayev, Vice-Rector for Finance and Economic Affairs A.Atajonov and Head of Technical Use and Economy Department O.Kuryazov. At the meeting, the issue of Solar Panel Installation on the roofs of 6 educational buildings and 7 student accommodation buildings of Urganch State University in 2023 was discussed in detail.
In the afternoon, a seminar on Solar Panel Installation was organized with the participation of the heads of all higher education institutions in our region. In it, the values of electricity for one year were analyzed based on the capacity of each HEI. The technical aspects of the installation of solar power plants were explained, and the participants of the seminar were informed about the indicators that should be paid attention to in this regard.
For Information, the work of Solar Panel Installation has started at Urganch State University. Today, 272 of the 550 W solar panels were delivered to the university.