Unda UrDU Oʻquv ishlari boʻyicha prorektori S.Xodjaniyozov, Magistratura boʻlimi boshligʻi Y.Taxirov, universitet Matbuot xizmati vakillari, magistrlar, talaba-yoshlar hamda viloyatimizda blogerlik faoliyatini olib borayotgan OAV vakillari ishtirok etdilar.
Matbuot anjumanida  prorektor S.Xodjaniyozov,  Magistratura boʻlimi boshligʻi Y.Taxirovlar  soʻnggi yillarda oliy taʼlim tizimidagi islohotlar va olib borilayotgan islohotlarning barchasi oliy taʼlimga qamrovni maksimal darajada kengaytirishga qaratilganligini eʼtirof etib,   Urganch davlat universitetida taʼlimning magistratura bosqichida oʻquv jarayonlarini tashkil etilishi haqida maʼlumotlarni ilgari surdilar.
UrDU Magistratura bo‘limida 2022-2023 o‘quv yilida 2-kursda 31 ta mutaxassislik bo‘yicha 1034 nafar, 1-kursda 24 ta mutaxassislik bo‘yicha 105 nafar magistrlar tahsil olib kelmoqda. 2022-2023 o‘quv yili yanvar oyi qabulida 30 ta mutaxassislik bo‘yicha 180 nafar magistr o‘qishga tavsiya qilindi.  Ta’lim samaradorligini oshirish, ta’lim jarayoniga ilg‘or pedagogik texnologiyalar, ilg‘or ish tajribalarni joriy etish, magistrlik dissertatsiyalar bajarilishiga ilmiy ruhiyat kasb etish, tadqiqot natijalari bo‘yicha ilmiy maqolalar nashr ettirish, ilmiy anjumanlarda talabalar ishtirokini ta’minlash imkoniyatlarini yaratish, raqobatbardosh mutaxassislar tayyorlash yo‘nalishida qator sayi-harakatlar olib borilmoqda. Qolaversa, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat oliy ta’lim muassasalari magistratura bosqichida ta’lim olayotgan xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt mablag‘larini to‘lab berish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2022-yil 15-avgustdagi 447-sonli Qarori, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2022-yil 17-avgust 280-sonli buyrug‘iga asosan, Urganch davlat universiteti magistratura bo‘limi 1-bosqich talaba-qizlarining 30 nafari, 2-bosqich talaba-qizlarining 669 nafarining  to‘lov-kontrakt shartnoma mablag‘lari davlatimiz tomonidan to‘lab berildi, shuningdek, yanvar oyi qabulidagi esa 80 nafar talaba-qizlarining ham  to‘lov-kontrakt shartnoma mablag‘lari qoplab berilishi ko‘zda tutilmoqda.
Bugungi kunda bo‘lim va mutasaddi kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan 37 ta mutaxassislik boʻyicha 4 ta xorijiy oliy taʼlim muassasasi bilan qoshma talim dasturi asosida kadrlar tayyorlanmoqda:
Belorus Respublikasining Mogilyov universiteti-“Oziq-ovqat” mutaxassisligi boʻyicha;
Rossiyaning Astraxan davlat universiteti - “Bank ishi”, “Qiyosiy tilshunoslik va tarjima nazariyasi” mutaxassisligi boʻyicha;
Germaniyaning Vaynshtefan universiteti - “Agromenejment” mutaxassisligi boʻyicha;
Rossiyaning Astraxan texnika universiteti - “Korporativ moliya va qimmatli qog‘ozlar” mutaxassisligi boʻyicha.
Shuningdek, anjumanda magistraturaga qabul jarayonlaridagi soʻnggi yangiliklar haqida atroflicha tushuntirishlar berdilar.
Magistratura mutaxassisliklariga 2022/2023 o‘quv yili yanvar oyi qabuli bo‘yicha tanlovdan oʻtgan magistrantlar 2 yil oʻqish mobaynida magistrdan talab qilinadigan xorijiy tilni bilish darajasini baholovchi milliy yoki xalqaro tan olingan B2 (C1) darajadagi sertifikatni taqdim qilish lozimligi taʼkidlanib, bu borada magistrantlar uchun universitetning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan bepul til o'qitish kurslari tashkil qilinganligi qayd etildi. Ushbu imkoniyatdan samarali foydalangan talabagor kelgusida sertifikatga ega boʻlgach, imtihon harajatlari ham qoplab berilishi taʼkidlandi.
Anjuman davomida ishtirokchilar oʻzlarini qiziqtirgan barcha savollariga masʼullardan javoblar oldilar.

В Ургенчском государственном университете состоялась пресс-конференция на тему «Новости в процессе приема в магистратуру»
18 марта 2023 года в Ургенчском государственном университете состоялась пресс-конференция на тему «Новости в процессе приема в магистратуру».
В нем приняли участие проректор по учебной работе УрГУ С.Ходжаниезов, начальник магистратуры Ю.Тахиров, представители пресс-службы вуза, магистранты, студенты и представители СМИ, ведущие блоги нашего региона.
На пресс-конференции проректор С.Ходжаниезов, начальник магистратуры Ю.Тахиров признали, что реформы в системе высшего образования и реформы, проводимые в последние годы, направлены на максимальное расширение охвата высшим образованием, и представила информацию об организации образовательных процессов на уровне магистратуры образования Ургенчского государственного университета.
В частности:
В 2022-2023 учебном году на 2 курсе обучается 1034 магистра по 31 специальности, на 1 курсе по 24 специальностям обучается 105 магистров. В январском наборе на 2022-2023 учебный год было рекомендовано к обучению 180 магистров по 30 специальностям. Возможности повышения эффективности обучения, внедрения в учебный процесс передовых педагогических технологий, передовых методов работы, приобретения научного духа для выполнения магистерских диссертаций, публикации научных статей по результатам исследований, обеспечения участия студентов в научных конференциях. ведутся в направлении создания и подготовки конкурентоспособных специалистов. Кроме того, Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по выплате платежно-контрактных средств женщинам, обучающимся в магистратуре государственных высших учебных заведений» от 15.2022 г. - 30 студенток 1-й ступени магистратуре Ургенчского государственного университета согласно Постановлению № 447 Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 17 августа 2022 года № 280, 669 студенток 2-й ступени оплачены нашим государством, и также 80 студенток январского набора будут оплачены за счет средств соглашения о вознаграждении и контракте.
Сегодня профессора и преподаватели кафедры и официальной кафедры ведут подготовку кадров по 37 специальностям на основе совместной образовательной программы с 4 зарубежными высшими учебными заведениями:
Могилевский университет Республики Беларусь - специальность «Питание»;
Астраханский государственный университет России по специальности «Банковское дело», «Сравнительное языкознание и теория перевода»;
Weinstephan University (Германия) - специальность "Агроменеджмент";
Астраханский технический университет России - специальность «Корпоративные финансы и ценные бумаги».
Также на конференции подробно рассказали о последних новостях в процессе приема в аспирантуру.
Подчеркивается, что магистранты, прошедшие конкурс на январский прием в магистратуру в 2022/2023 учебном году, должны представить национальный или международно-признанный сертификат уровня В2 (С1), который оценивает уровень знания иностранного языка, необходимый для поступления в магистратуру. степень магистра за 2 года обучения.Отмечено, что бесплатные курсы языковой подготовки организованы за счет внебюджетных средств университета. Отмечалось, что когда студент, эффективно воспользовавшийся этой возможностью, в будущем получит сертификат, расходы на экзамен будут покрыты.