Olimpiada – maktab bitiruvchlari uchun talabalik sari ajoyib imkoniyat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-martdagi “Fizika sohasidagi ta’lim sifatini oshirish va ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 5032-son qarori hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 12-avgustdagi “Kimyo va biologiya yo‘nalishlarida uzluksiz ta’lim sifatini va ilm-fan natijadorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4805-sonli qarorida  belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan 2023-yil 29-aprel kuni Urganch davlat universitetida umumta’lim maktablari bitiruvchi sinflari o‘quvchilari o‘rtasida fizika, kimyo va biologiya fanlari boʻyicha ko‘p bosqichli  olimpiadaning 3-bosqichi yaʼni oliy ta’lim muassasasi bosqichi boʻlib oʻtdi.
Ahamiyatlisi shundaki, olimpiadaning 1-, 2-, 3-oʻrin sohiblari Urganch davlat universiteti mablagʻlari hisobidan tegishli yoʻnalishlariga talabalikka qabul qilinishadi.
Test sinovlaridan soʻng, hakamlar hayʼati tomonidan aniqlangan gʻoliblarga sertifikatlar topshirildi.

Олимпиада – отличная возможность для выпускников школ стать студентом
О реализации задач, указанных в постановлении Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2021 года № 5032 «О мерах по повышению качества образования и совершенствованию научных исследований в области физики» и в решении Президент Республики Узбекистан №ПП-4805 от 12 августа 2020 года «О мерах по повышению качества непрерывного образования и результативности науки по направлениям «химия» и «биология»» 29 апреля 2023 года, 3 тур проведения многотуровой олимпиады по физике, химии и биологии среди учащихся выпускных классов общеобразовательных школ в Ургенчском государственном университете, то есть тура высшего учебного заведения.
Важно, что занявшие 1, 2, 3 места олимпиады будут приняты в качестве студентов по соответствующим специальностям за счет средств Ургенчского государственного университета.