"Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovi oʻzbekiston xalq yozuvchisi isajon sultonning “Abu Rayhon Beruniy” romani asosida oʻtkazildi
Buyuk mutafakkir, qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1050 yilligi munosabati bilan zbekiston xalq yozuvchisi Isajon Sultonning Abu Rayhon Beruniy romani Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi va Oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi hamkorligida chop etildi.
Ushbu asar buyuk ajdodimiz hayoti va faoliyatiga bagʻishlab yaratilgan tarixiy-biografik roman yurtimizda Birinchi Renessansning yuzaga kelish sabablari va shart-sharoitlari, ulugʻ mutafakkir bobomizning porloq shaxsiyati, yoshlarimizga oʻrnak boʻladigan jihatlari haqida hikoya qiladi.
Shuningdek, asarda Movarounnahr va Xurosonda yuz bergan tarixiy voqealar, jasur va mard sarkardalar Alptegin, Sabuktegin, sulton Mahmud va Masʼud Gʻaznaviylar hayotiga oid voqealar qiziqarli tarzda bayon etilgan.
Bugun, 26-may kuni Filologiya fakulteti tomonidan universitet miqyosida o'tkazilib kelinayotgan "Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovining navbatdagi soni aynan “Abu Rayhon Beruniy” romani hamda Paulo Koeloning “Alkimyogar” asari yuzasidan tuzilgan shartlar asosida o'tkazildi.
Qayd etish joizki, tanlovning birinchi bosqichi shu yilning 23-may sanasida yuqoridagi asarlar yuzasidan tuzilgan test sinovi asosida 50 nafardan ortiq talabalar ishtirokida bo'lib o'tgan edi. Ushbu 1-bosqichida g'olib bo'lgan 10 nafar talaba bugun 2-bosqichda 2 shart asosida o'zaro badiiy maydonda kuch sinashdilar.
Kitobxonlik madaniyatini yoshlar orasida keng targ'ib qilishni maqsad qilgan mazkur tanlovning bahs-munozaraga boy jarayonlari, shuningdek, 208-guruh talabalari tomonidan tayyorlangan Abu Rayhon Beruniy hayoti va ijodi aks etgan taqdimot,  yozuvchi Isajon Sulton faoliyati yuzasidan tayyorlangan videorolik, sahna ko'rinishlari hamda go'zal raqs va kuy-qo'shiqlar tomoshabinlarda ko'tarinki kayfiyat uyg'otdi.
Quvonarlisi shuki, "Abu Rayhon Beruniy" asari bo'yicha namoyish qilingan sahna ko'rinishlar tanlovga tomoshabin sifatida tashrif buyurgan talabalarda ulkan taassurot qoldiribgina qolmay,  ushbu asar bilan yaqindan tanishish uchun katta imkoniyat yaratdi.
Adabiyotsevar talabalar ishtirokida ijodiy ruhda boʻlib oʻtgan har bir shart hakamlar hay'ati tomonidan munosib baholab borildi.
Yakunda Filologiya fakulteti dekani D.Gʻayipov tanlov g'oliblariga diplom hamda esdalik sovg'alarini  topshirdi.
"Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovi oʻzbekiston xalq yozuvchisi isajon sultonning “Abu Rayhon Beruniy” romani asosida oʻtkazildi;urdu.uz

The "Reader Student" contest was held based on the novel "Abu Rayhan Beruni" by the People's Writer of Uzbekistan Isajon Sultan.
On the occasion of the 1050th anniversary of the birth of the great thinker, and encyclopedist Abu Rayhan Beruni, the novel "Abu Rayhan Beruni" by the People's Writer of Uzbekistan Isajon Sultan was published in cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and the Writers' Union of Uzbekistan.
This work is a historical-biographical novel dedicated to the life and activities of our great ancestor.
Also, the historical events that happened in Movarounnahr and Khurasan, events related to the lives of bold and brave generals Alptegin, Sabuktegin, Sultan Mahmud and Mas'ud Ghaznavis are interestingly described in the work.
Today, May 26, the Faculty of Philology held the next round of the "Reader Student" contest at the university level based on the terms of the novel "Abu Rayhan Beruni" and Paulo Coelho's "The Alchemist".
It should be noted that the first round of the contest was held on May 23 of this year with the participation of more than 50 students on the basis of a test based on the above works. 10 students who won in this 1st round, today in the 2nd round, based on 2 tasks, tried their strength in the artistic arena.
The contentious processes of this competition, which aims to widely promote the culture of reading among young people, as well as the presentation of the life and work of Abu Rayhan Beruni prepared by the students of the 208th group, a video prepared on the activities of the writer Isajon Sultan, stage performances and beautiful dances and songs created an upbeat mood in the audience.
It is gratifying that the performances of the play "Abu Rayhan Beruni" not only left a great impression on the students who attended the contest as spectators but also created a great opportunity to get to know this play.
Each event, which took place in a creative spirit with the participation of literate students, was duly evaluated by the jury.
In the end, the dean of the Faculty of Philology, D. Gayipov, awarded diplomas and souvenirs to the winners of the contest.