“Zakovat” bilimdonlari bilan muloqot bo‘lib o‘tdi
Urganch davlat universitetida “Yoshlar oyligi” munosabati bilan “Bilim va tafakkurimiz shu el uchun, shu yurt uchun” shiori ostida tadbirlar davom etmoqda.
Bugun, 16-iyun kuni universitetimizning “Zakovat” oʻyinlariga qiziqishi baland yoshlari hamda “Zakovat”  intellektual klubi NNT Xorazm viloyat koordinatori, "Shuhrat" medali sohibi Azamat Matkarimov ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvni UrDU Birinchi prorektori Sanjarbek Davletov kirish soʻzi bilan boshlab berdi.  Talabalarga o‘ziga xos motivatsiya bergan  muloqotda Azamat Matkarimov 2021-yilda Buxoro viloyatida bo‘lib o‘tgan «Zakovat» Breyn-ring intellektual o‘yini respublika bosqichining hal qiluvchi super-finalida Xorazm viloyati jamoasining super-chempionga aylanganligi, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev shaxsan ishtirok etib, o‘yin yakuniga qadar kuzatib borganligi va kutilmaganda chempionlarning 3 nafariga  “Kelajak bunyodkori”, 3 nafariga esa “Shuhrat” medalini g‘oliblar ko‘ksiga taqib qo‘yganliklari hamda jamoa a’zolarining har biriga avtomobil sovg‘a qilganligini hayajon va g‘urur bilan so‘zlab berdi. Bilim hamisha muvaffaqiyat va g‘alaba kaliti ekanligi, har bir sabr ortida, albatta, muvaffaqiyat borligiga ishonish muhimliga haqida talabalarga o‘z tavsiyalarini berdi.
Uchrashuvda  Azamat Matkarimovga Urganch davlat universitetida “Zakovat”ni keng targ‘ib qilish va ommalashtirishda yaqindan ko‘magi uchun universitet rektorining Tashakkurnomasi topshirildi.
Shu o‘rinda aytish joizki, Urganch davlat universitetining “Gallaktikos” zakovat jamoasi 2021-2022 o‘quv yilida Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan “Talabalar ligasi”ning bahorgi mavsumida 1-o‘rin, 2022-2023 o‘quv yilining qishki mavsumida 2-o‘rin hamda umumiy yillik reyting o‘yinlari natijasiga ko‘ra respublikaning 500 dan ortiq jamoalar orasida 3-o‘rinni qo‘lga kiritdi.  Uchrashuv yakunida “Talabalar ligasi” turnir yili g‘oliblari bo‘lgan ushbu  jamoa a’zolariga “Zakovat intellektual klubi” NNT tomonidan medal, Bookreader va diplomlar topshirildi.

Состоялась беседа с интеллигенцией «Заковата»
Ургенчский государственный университет проводит мероприятия под лозунгом «Наши знания и мышление для этого народа, для этой страны» в связи с «Месяцем молодежи».
Сегодня, 16 июня, состоялась встреча с участием молодежи нашего университета, интересующейся играми «Заковат», и Хорезмского регионального координатора ООО «Интеллектуальный клуб «Заковат», обладателя медали «Шухрат » Азамата Маткаримова. .
Встречу открыл первый проректор УрГУ Санжарбек Давлетов. Азамат Маткаримов, придавший особую мотивацию студентам, рассказал о том, что команда Хорезмской области стала суперчемпионом в решающем суперфинале республиканского тура брейн-ринга интеллектуальной игры «Заковат», прошедшего в г. Бухарской области в 2021 году Президент Шавкат Мирзиёев лично участвовал и наблюдал до конца игры, и неожиданно 3 из чемпионов были награждены «Келажак бунёдкори» и 3 из них награждены медалями «Шухрат» и носились на груди победителей, а каждому из участников команды в подарок автомобиль. Он посоветовал студентам, что знания всегда являются ключом к успеху и победе, и что важно верить, что за каждым терпением стоит успех.
На встрече Азамату Маткаримову было вручено благодарственное письмо от ректора вуза за его непосредственную поддержку в популяризации «Заковата» в Ургенчском государственном университете.
На данный момент стоит сказать, что интеллектуальная команда «Галлактикос» Ургенчского государственного университета заняла 1-е место в весеннем сезоне «Студенческой лиги», проводимой среди студентов высших учебных заведений в 2021-2022 учебном году, 2022-2022 учебном году. 2023 заняли 2 место в зимнем сезоне учебного года и 3 место среди более чем 500 команд республики по итогам общих ежегодных рейтинговых игр. В завершение встречи ОО «Интеллектуальный клуб «Заковат» вручил медали, Букридеры и грамоты членам этой команды, ставшим победителями турнира «Студенческая лига» года.