Giyohvandlik – asr vabosi
Urganch davlat universiteti Tabiiy fanlar fakulteti talaba-yoshlari ishtirokida fakultet tyutorlari tomonidan “Giyohvandlik – asr vabosi” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir oʻtkazildi.
Unda Respublika ixtisoslashtirilgan Narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Xorazm viloyati mintaqaviy filiali reabilitatsiya bo‘limi vrachi, nevrolog-narkolog D.Eshchanov va Viloyat IIB JQB giyohvand va psixatrop moddalarni noqonuniy muomalasiga qarshi kurash bo‘limi katta tezkor vakili, leytenant J.Zaripov ishtirok etdi.
Tadbirda mamlakatimizda giyohvandlikka qarshi kurashish va uni oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlarga alohida toʻxtalib, inson umrining zavoli boʻlgan ushbu illatning salbiy oqibatlari, narkotik moddalarni isteʼmol qilgan shaxslarning psixologik va tibbiy holati, organizmidagi oʻzgarishlari toʻgʻrisida batafsil toʻxtalib, statistik maʼlumotlar asosida yoshlarga keng tushuntirishlar berildi.

Наркомания – чума века
При участии студентов и молодежи факультета Естественных наук Ургенчского государственного университета преподаватели факультета провели духовно-просветительское мероприятие на тему «Наркомания – чума века».
В нем приняли участие врач реабилитационного отделения областного филиала Республиканского специализированного наркологического научно-практического медицинского центра Хорезмской области, врач-невролог-нарколог Д. Ешчанов и старший оперативный представитель отдела по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных средств. Вещества РОВД, лейтенант Ж. Зарипов.
На мероприятии особое внимание было уделено мерам, направленным на борьбу с наркоманией и ее профилактикой в нашей стране, негативным последствиям этого заболевания, являющегося бичом человеческой жизни, психологическому и медицинскому состоянию лиц, употребляющих наркотики, и изменения в их теле, а молодым людям были даны подробные разъяснения на основе статистических данных.