Shu yilning 14-sentabr sanasida ijtimoiy tarmoqlarda “Urganch davlat universiteti: 2-semestrdan qarzdor talaba oʻqishga qabul qilinmayapti” sarlavhali post tarqaldi.  Xabarda Toshkent amaliy fanlar universitetidan Urganch davlat universitetiga oʻqishini koʻchirmoqchi boʻlgan fuqaroning murojaati berilgan.
Xabarda keltirilgan holat yuzasidan Urganch davlat universiteti quyidagilarni bildiradi:
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 4-sentabrdagi 2/10-2299-sonli xatiga asosan, “2023/2024 o‘quv yili uchun o‘qishi ko‘chirilishi (qayta tiklanishi) ruhsat etilgan talabalarning kursini va boshqa shartlarini belgilash, shu jumladan, fanlar farqini hisoblash oliy ta’lim muassasasi rektori tomonidan talabalarning GPA ko‘rsatkichini inobatga olgan holda amalga oshirilishi” ko‘rsatilgan.
Urganch davlat universitetiga o‘qishini Toshkent amaliy fanlar universiteti nodavlat oliy ta’lim muassasasidan ko‘chirishga tavsiya etilgan Muxammadjonova Xayriniso Azamat qizi 1-semestr fanlarini to‘liq o‘zlashtirgan, ammo 2-semestrda o‘zlashtirishi kerak bo‘lgan birorta fandan o‘zlashtirmagan (ya’ni baholari yo’q). Natijada Vazirlik ko’rsatmasi hamda Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi 824-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga muvofiq, talabaning GPA balli ko‘rsatkichi 2.5 chiqdi. Bu esa Urganch davlat universitetining 2022-yil 3-noyabr 3-sonli majlisida qabul qilingan GPA o‘tish balli  2.7 dan kamdir.
Shuning uchun talabaga 1-kursning 2-semestridan o’qishini davom ettirishi yoki 2-kursan davom ettirishi uchun oldingi o’qigan universitetidan 2-semestrda o’zlashtirgan baholarini akademik ma’lumotnoma (transkript)ga to‘liq tushirib kelishi bildirilgan.
Urganch davlat universiteti masʼullari mazkur murojaatni oʻrganish chogʻida talaba bilan bogʻlandi va qayta tushuntirishdi. Talaba tomonidan holat notoʻgʻri baholagani bildirildi.

По поводу поста в социальных сетях на тему "Ургенчский государственный университет: студента, задолжавшего со 2-го семестра, к обучению не принимают"
14 сентября текущего года в социальных сетях был распространен пост с заголовком «Ургенчский государственный университет: студента, задолжавшего со 2-го семестра, к учебе не принимают». В сообщении содержится обращение гражданина, желающего перевести обучение из Ташкентского университета прикладных наук в Ургенчский государственный университет.
По поводу ситуации, упомянутой в сообщении, Ургенчский государственный университет сообщает следующее:
Согласно письму Министерства высшего образования, науки и инноваций № 2/10-2299 от 4 сентября 2023 года «На 2023/2024 учебный год определение курса обучения и других условий обучения обучающихся, допущенных к переводу (восстановление) учеба, в том числе расчет разницы по предметам, осуществляется ректором вуза с учетом повышения среднего балла обучающихся».
Мухаммаджонова Хайринисо Азамат кизи, которой рекомендовали перевести учебу в Ургенчский государственный университет из негосударственного высшего учебного заведения «Ташкентский университет прикладных наук», полностью освоила предметы 1-го семестра, но пропустила один из предметов, которые должна была освоить в 2-й семестр (т. е. без оценок). В результате, согласно инструкции Министерства и Положению, утвержденному решением Кабинета Министров №824 от 31 декабря 2020 года, средний балл студента составил 2,5. Это меньше проходного балла GPA 2,7, принятого на заседании Ургенчского государственного университета 3 ноября 2022 года.
Поэтому студенту предлагается продолжить обучение со 2 семестра 1 курса или продолжить обучение на 2 курсе, полностью записать в академическую справку (транскрипт) оценки, полученные во 2 семестре из предыдущего вуза.
Во время изучения обращения со студентом связались представители Ургенчского государственного университета и еще раз разъяснили его. Сообщалось, что студент неверно оценил ситуацию.