Oʻzbek tili – milliy oʻzligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli!
Bugun Urganch davlat universitetida ertalabdan bayram shukuhi kezmoqda. O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 34 yilligi jamoamiz tomonidan munosib qarshi olinmoqda.
Ayniqsa, O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan universitet professor-o'qituvchilari hamda talabalari Vatanimizni, ona tilimizni madh etuvchi kuy-qoʻshiqlar bilan bayramona kutib olingani erta tongdan barchani diliga yuqori xushnudlik ulashdi.
Tilni sevish, uni ardoqlash, millatni sevish va uni qadrlash bilan teng. Har qaysi xalqning turmush tarzi, urf-odatlari, madaniyati uning tilida o‘z ifodasini topadi. Dunyodagi boy va qadimiy tillardan biri bo'lgan o'zbek tili xalqimiz uchun milliy o'zligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli, bebaho ma'naviy boylik, buyuk qadriyat hisoblanadi.

The Uzbek language is a symbol of our national identity and independent statehood!
Today, Urganch State University is in a festive mood from the morning. The 34th anniversary of the granting of the status of the state language to the Uzbek language is being welcomed by our team.
In particular, the faculty of Uzbek philology welcomed the professors and students of the university with songs in praise of our Motherland and our mother tongue.
Loving the language is equal to honoring it, loving the nation and appreciating it. The lifestyle, customs, and culture of any nation find expression in its language. The Uzbek language, which is one of the rich and ancient languages in the world, is a symbol of our national identity and independent statehood, a priceless spiritual wealth and a great value for our people.