Oʻzbek tili – milliy oʻzligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli!
Bugun Urganch davlat universitetida ertalabdan bayram shukuhi kezmoqda. O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 34 yilligi jamoamiz tomonidan munosib qarshi olinmoqda.
Ayniqsa, O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan universitet professor-o'qituvchilari hamda talabalari Vatanimizni, ona tilimizni madh etuvchi kuy-qoʻshiqlar bilan bayramona kutib olingani erta tongdan barchani diliga yuqori xushnudlik ulashdi.
Tilni sevish, uni ardoqlash, millatni sevish va uni qadrlash bilan teng. Har qaysi xalqning turmush tarzi, urf-odatlari, madaniyati uning tilida o‘z ifodasini topadi. Dunyodagi boy va qadimiy tillardan biri bo'lgan o'zbek tili xalqimiz uchun milliy o'zligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli, bebaho ma'naviy boylik, buyuk qadriyat hisoblanadi.

Узбекский язык - символ нашей национальной идентичности и независимой государственности!
Сегодня в Ургенчском государственном университете с самого утра царит праздничное настроение. 34-ю годовщину присвоения узбекскому языку статуса государственного встречает наш коллектив.
В частности, факультет Узбекской филологии приветствовал преподавателей и студентов университета песнями, прославляющими нашу Родину и родной язык.
Любовь к языку равносильна его почитанию, любви к народу и его признательности. Образ жизни, обычаи, культура любого народа находят свое выражение в его языке. Узбекский язык, являющийся одним из богатых и древних языков мира, - это символ нашей национальной самобытности и независимой государственности, бесценное духовное богатство и большая ценность для нашего народа.