Ushbu Axborot resurs markazi binosi asosan 2 blokdan, jumladan, 5 qavatli 500 o‘rinli kutubxona binosi hamda 506 o‘ringa mo‘ljallangan faollar zalidan iborat bo′lishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, universitet muzeyi ham mazkur binoda joylashishi belgilanmoqda.
Talabalarga qulaylik yaratish hamda ularning yanada sifatli ta‘lim olishlari uchun o‘ziga xos zamonaviy tipda qad roslayotgan ushbu kutubxona binosining qurilish ishlarini ko‘zdan kechirish maqsadida bugun universitet rektori Baxrom Abdullayev hududda bo‘ldi. Quruvchilar bilan suhbatda bo‘lib, qurilish ishlarining borishini kuzatdi.

Construction of the new library continues
As we previously reported, the construction of a new Information Resource Center is underway in the main area of Urganch State University.
This Information Resource Center building is planned to consist of 2 blocks, including a 5-story library building with 500 seats and an activist hall with 506 seats. The university museum is also planned to be located in this building.
Rector of the university, Bahrom Abdullayev, visited the area today to inspect the construction works of this library building, which is built in a unique modern style, in order to create convenience for students and for them to receive better quality education. He had a conversation with the builders and observed the progress of the construction works.