“Milliy maqom sanʼati” festivali
Xalqimiz madaniy merosining ajralmas qismi bo‘lgan milliy maqom san’ati o‘zining qadimiy tarixi, teran falsafiy ildizlari, betakror badiiy uslubi va boy ijodiy an’analari bilan ma’naviy hayotimizda muhim o‘rin egallaydi.
O‘zbek maqom san’atini chuqur o‘rganib, o‘ziga xos ijro maktablarini ravnaq toptirish, uning «oltin fondi"ni boyitish, xalqaro nufuzini oshirish va keng targ‘ib qilish bugungi kunda soha jonkuyarlarining oldida turgan dolzarb masala sanaladi.
Bugun Urganch davlat universitetida boʻlib oʻtgan “Milliy maqom sanʼati” festivali ham aynan shu maqsadga xizmati qiladi.  Festivalda Sport va sanʼat fakultetining professor-oʻqituvchilari va iqtidorli talabalari jonli ijrodagi milliy maqom namunalari bilan ohang, kuy va soʼz sehri orqali oʼzbekona madaniyatning yuksak qiyofasini namoyish qildilar.

"Art of National classical music" festival
The art of national classical music, which is an integral part of the cultural heritage of our people, occupies an important place in our spiritual life with its ancient history, deep philosophical roots, unique artistic style and rich creative traditions.
Deeply studying the art of Uzbek classical music, developing unique schools of performance, enriching its "golden fund", increasing its international reputation and widely promoting it are considered urgent issues facing the enthusiasts of the field today.
The "Art of National classical music" festival, which took place today at Urgench State University, also serves this purpose. At the festival, professors-teachers and talented students of the Faculty of Sports and Arts demonstrated the high image of Uzbek culture through the magic of music, tunes and words with live performances of national classical music examples.