“Milliy maqom sanʼati” festivali
Xalqimiz madaniy merosining ajralmas qismi bo‘lgan milliy maqom san’ati o‘zining qadimiy tarixi, teran falsafiy ildizlari, betakror badiiy uslubi va boy ijodiy an’analari bilan ma’naviy hayotimizda muhim o‘rin egallaydi.
O‘zbek maqom san’atini chuqur o‘rganib, o‘ziga xos ijro maktablarini ravnaq toptirish, uning «oltin fondi"ni boyitish, xalqaro nufuzini oshirish va keng targ‘ib qilish bugungi kunda soha jonkuyarlarining oldida turgan dolzarb masala sanaladi.
Bugun Urganch davlat universitetida boʻlib oʻtgan “Milliy maqom sanʼati” festivali ham aynan shu maqsadga xizmati qiladi.  Festivalda Sport va sanʼat fakultetining professor-oʻqituvchilari va iqtidorli talabalari jonli ijrodagi milliy maqom namunalari bilan ohang, kuy va soʼz sehri orqali oʼzbekona madaniyatning yuksak qiyofasini namoyish qildilar.

Фестиваль «Искусство национальных классических песен»
Искусство национальной классической песни, являющееся неотъемлемой частью культурного наследия нашего народа, занимает важное место в нашей духовной жизни благодаря своей древней истории, глубоким философским корням, уникальному художественному стилю и богатым творческим традициям.
Глубокое изучение искусства узбекского макама, развитие уникальных школ исполнительства, пополнение его «золотого фонда», повышение его международной репутации и его широкая пропаганда считаются актуальными задачами, стоящими сегодня перед энтузиастами этой области.
Этой цели служит и фестиваль «Искусство национальных классических песен», который прошел сегодня в Ургенчском государственном университете. На фестивале преподаватели-профессора и талантливые студенты факультета Спорта и искусств продемонстрировали высокий имидж узбекской культуры посредством волшебства музыки, мелодий и слова с живым исполнением образцов национального статуса.