O’ZBEKISTON- TURKIYA TARIXCHILARI UCHRASHUVI
Aytish joizki, O‘zbekiston –Turkiya ikki qardosh xalq tarixan bir-biriga yelkadosh, maslakdosh bo‘lib kelgan. Ayniqsa, O‘rta Osiyo, jumladan, O‘zbekiston tarixiga turk olimlarining qiziqishi, tariximizning ochilmagan sahifalarini yangi ilmiy yangiliklar bilan boyitishda katta hissa qo‘shishga intilayotganligi azaliy doʻstlik aloqalarini ilmiy jihatdan yanada mustahkamlamoqda.
Seminarda Turkiyaning Istanbul universitetidan Prof. Dr. Dincher Koch va Kurshat Yildirim, Istanbulning Aydin universitetidan Doc.Dr. Elvin Yildirim hamda Anqaraning Yildirim Boyazit universitetidan Doc.Dr. Tuba Tombulo‘g‘lu ishtirok etmoqda. Shuningdek, xalqaro tarixchilar uchrashuvida  viloyatimizning tarixchi tadqiqotchilari hamda Urganch davlat universiteti Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti professor-o’qituvchilari, “Tarix” kafedrasi olimlari  va fakultet talabalari qatnashmoqda.
Uchrashuvning ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev kirish so’zi bilan ishtirok etib, o’z nutqida Turkiyada O’rta Osiyo tarixiga qiziqish kuchli ekanligiga alohida urgʻu berdi. Ushbu anjumanda ishtirok qilayotgan turk olimlari nafaqat ishtirokchi balki, bu sohadagi mustahkam hamkorlar bo’lib, tariximizning ochilmagan sahifalarini yangi ilmiy yangiliklar bilan boyitishda katta hissa qo’shishayotganini qayd etdi. So'zi yakunida barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildirgan holda, konferensiya ishiga omad tiladi.
Tarixchi olimlarning uchrashuvi turkiyalik mehmonlarimizning “Turkiyada Islomdan oldingi turk tarixi tadqiqoti”, “Turkiyadagi Xorazmshohlar va Temuriylar haqidagi tadqiqotlar”, “Turkiyada O’rta Osiyo arxeologiyasi bo’yicha tadqiqotlar” va “Turkiyadagi Turkiston xonliklari haqidagi tadqiqotlar” mavzulari yuzasidan olib borilgan izlanishlar haqidagi keng ko’lamli maʼruzalari bilan davom etdi.

ВСТРЕЧА УЗБЕКО-ТУРЕЦКИХ ИСТОРИКОВ
Сегодня, 13 декабря, в Ургенчском государственном университете проходит семинар «Встреча Узбеко-Турецких историков».
Надо сказать, что Узбекистан и Турция, два братских народа, исторически были близкими друзьями и коллегами. В частности, интерес турецких ученых к истории Центральной Азии, в том числе Узбекистана, и их стремление внести большой вклад в обогащение неоткрытых страниц нашей истории новыми научными новинками, научно укрепляет давние дружеские связи.
На семинаре профессор Стамбульского университета Турции Доктор Динчер Коч и Куршат Йылдырым, из Стамбульского университета Айдын док. Элвин Йылдырым и из Университета Анкары Йылдырым Боязит участвует Туба Томбулоглу. Также во встрече международных историков принимают участие исследователи-историки нашего региона, профессора и преподаватели факультета социально-экономических наук Ургенчского государственного университета, ученые кафедры «История» и студенты факультета.
В церемонии открытия встречи принял участие ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев, который в своем выступлении подчеркнул большой интерес Турции в истории Центральной Азии. Он отметил, что турецкие учёные, участвующие в данной конференции, являются не только участниками, но и сильными партнёрами в этой области, вносящими большой вклад в обогащение неоткрытых страниц нашей истории новыми научными инновациями. В завершение своего выступления он поблагодарил всех участников и пожелал успехов в работе конференции.
На встрече историков и ученых будут обсуждаться обширные исследования, проводимые нашими турецкими гостями по темам «Исследования доисламской турецкой истории в Турции», «Исследования Хорезмшахов и Тимуридов в Турции», «Исследования по среднеазиатской археологии в Турции». и «Исследование Туркестанских ханств в Турции».