Filologiya fanlari nomzodi, dotsent Matnazar Pirnazarov tavalludining 80 yilligi munosabati bilan xotira kechasi o'tkazildi
Bugun Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida oʻtkazilgan ushbu xotira kechasini UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, ustoz Matnazar Pirnazarovni ezgu amallari, xayrli ishlarini xotirladi, ustozning sermahsul faoliyatiga to'xtaldi.
Xotira keachasida adabiyotshunos va tilshunos olimlar, Oʻzbek filologiyasi fakulteti professor-oʻqituvchilari va talaba-yoshlar, shuningdek, ustozning oila a'zolari, yaqinlari ishtirok etib, tadbir davomida Matnazar Pirnazarov hayoti va ilmiy faoliyatiga oid ma'ruzalar tinglandi.
Darhaqiqat, filologiya fanlari nomzodi, dotsent Matnazar Pirnazarov universitetda uzoq yillar faoliyat olib borgan, adabiyotshunoslik ilmiga munosib hissa qo'shgan, teran ma'ruzalari bilan shogirdlar qalbidan chuqur joy olgan yetuk olim hisoblanadi.
Anjuman avvalida dotsent Matnazar Pirnazarov hayoti va pedagogik faoliyati hamda ilmiy merosi aks etgan viderolik namoyish qilindi. Tabrik so'zi olgan ma'ruzachilar dotsent Matnazar Pirnazarovning oliy ta'lim yo'lida qo'shgan ulkan xizmatlari, insoniylik fazilatlari, ilmiy salohiyati yuzasidan fikr-mulohazalar bildirishdi.

Состоялся памятный вечер по случаю 80-летия со дня рождения кандидата филологических наук, доцента Матназара Пирназарова
Ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев открывая сегодняшний памятный вечер со своей вступительной речью во Дворце культуры, вспомнил благородные и добрые дела наставника Матназара Пирназарова, подчеркнул его плодотворную деятельность.
Сегодня в памятном вечере приняли участие ученые-литературоведы и лингвисты, профессора-преподаватели факультета узбекской филологии и студенты, а также члены семьи и родственники учителя и в течение мероприятии были выслушаны лекции о жизни и научной деятельности Матназара Пирназарова.
И на самом деле, кандидат филологических наук, доцент Матназар Пирназаров много лет проработавший в университете, внесший достойный вклад в литературоведение, покоривший сердца студентов своими глубокими лекциями считается состоявщимся учёным.
В начале конференции был показан видеоролик, показывающий жизнь и педагогическую деятельность и научное наследие доцента Матназара Пирназарова. Поздравлявшие докладчики выразили мнение о больших заслугах, гуманитарных качествах и научном потенциале доцента Матназара Пирназарова в сфере высшего образования.