Urganch davlat universitetida bo’lib o’tayotgan “XXI asr algoritmi” nomli xalqaro anjuman ishtirokchilari ko’hna va qadimiy Xiva shahri bo’ylab sayohat qilishdi
Sayohat – aslida tarixni oʻrganish, u bilan yuzlashish ham demakdir. Tarixiy maskanlarimizda boʻlgan mehmonlarning hayrati cheksiz. Xorijliklar shaharning qoʻli gul usta-hunarmandlari tomonidan tayyorlangan mahsulotlarga ham katta qiziqish bildirishdi. Chet ellik matematiklarga unutilmas va betakror onlarni tuhfa etgan, ularning vatanimiz, ayniqsa, Xorazm tarixi bilan yaqindan tanishishlariga xizmat qilgan azim Xiva boʻylab sayohat barchaga birdek manzur boʻldi.
Bu kabi ilmiy-amaliy anjumanlar nafaqat ilm-fan taraqqiyotiga, shu bilan birga, mamlakatimiz turizm salohiyatining yanada rivojlanishiga ham munosib hissa qoʻshadi.

Участники международной конференции «Алгоритм XXI века», проходящей в Ургенчском государственном университете, совершили путешествие по старому и древнему городу Хива
Путешествие означает фактическое изучение истории и столкновение с ней. Посетители наших исторических мест бесконечно изумляются. Иностранцы также проявили большой интерес к продукции цветочных мастеров города. Поездка в древнюю Хиву, подарившая зарубежным математикам незабываемые и неповторимые моменты и послужившая ознакомлению их с историей нашей Родины, особенно Хорезма, понравилась всем.
Подобные научно-практические конференции способствуют не только развитию науки, но и дальнейшему развитию туристического потенциала нашей страны.