Ayni paytda Urganch davlat universitetida “XXI asr algoritmi” nomli xalqaro anjumanning soʻnggi kuni boʻlib oʻtmoqda
Anjumanning yakunlovchi maʼruzalarini AQSHning Alabama universiteti professori V.Melnykov olib bormoqda.
Ta’kidlash kerak, ushbu nufuzli anjumanda matematika sohasining dunyoda yetakchi 30 nafarga yaqin olimi, ilmiy tadqiqotchilari hamda xorijlik va yurtimizning turli OTM laridan talabalar ishtirok etmoqda.
Ushbu konferensiya ulug‘ alloma Al-Xorazmiyning ilmiy merosini chuqur o‘rganish va targ‘ib qilish, matematika va uning turli yo‘nalishlarida erishilgan yutuqlarning bugungi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qilish, iqtidorli yoshlarni kashf etish, turli mamlakatlar olimlari o‘rtasida yaqin ilmiy hamkorlik aloqalarini o‘rnatishda muhim ahamiyat kasb etganiga aminmiz.

На данный момент в Ургенчском государственном университете проходит последний день международной конференции «Алгоритм XXI века»
Заключительные лекции конференции читает В. Мельников, профессор Университета Алабамы, США.
Следует отметить, что в этой престижной конференции принимают участие около 30 ведущих мировых ученых, научных исследователей и студентов из различных высших учебных заведений нашей страны и зарубежья.
Данная конференция призвана глубоко изучить и пропагандировать научное наследие великого учёного Аль-Хорезми, обсудить современное состояние и перспективы развития математики и различных ее областей, выявить талантливую молодежь, наладить тесное научное сотрудничество между учеными из разных странах, мы уверены, что это стало важным в установлении отношений сотрудничества.