Urganch davlat universitetida xalqaro hamkorlik aloqalari doirasida xorijlik professorlar tomonidan universitet talabalariga o’quv mashg'ulotlari tashkil etilib kelinmoqda.
Xususan, joriy yilning 3-fevral kunidan universitetning Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakultetida Malayziyaning xalqaro Islom universiteti professori, Dr.Samshul Amry bin Abdul Latif Turizm yo‘nalishidagi bakalavriat talabalariga ma’ruzalar o‘qish bilan birga ilmiy-xodimlar uchun seminarlar o’tib kelmoqda.
Ma’lumot o’rnida, professor, Dr.Samshul Amry bin Abdul Latif universitetda shu yilning 30-martigacha faoliyat olib boradi.

In Urgench State University, as part of international cooperation relations, foreign professors organize training sessions for university students.
In particular, since February 3 of this year, the professor of the International Islamic University of Malaysia, Dr. Samshul Amry bin Abdul Latif, has been giving lectures to undergraduate students in the field of tourism at the Faculty of Socio-Economic Sciences of the university, as well as conducting seminars for scientific staff.
For information, professor Dr. Samshul Amry bin Abdul Latif will work at the university until March 30 of this year.