MATEMATIKA BO'YICHA AN'ANAVIY XOTIRA TURNIRINING OCHILISH MAROSIMI BOʻLIB OʻTDI
Bugun, 7-may kuni Urganch davlat universitetida viloyatimizdagi umumta’lim maktablari o‘quvchilari uchun Matematika fani bo‘yicha an'anaviy xotira turniri boʻlib oʻtmoqda. Xotira turniri 1966-1995-yillarda Xorazm davlat pedagogika instituti (hozirgi Urganch davlat universiteti)da samarali mehnat faoliyatini olib borgan matematik olim, fizika-matematika fanlari nomzodi, dotsent Ismoil Abdullayev xotirasiga bag‘ishlab oʻtkazilmoqda.
Ochilish marosimida taniqli matematik olimlar, universitetning faxriy ustozlari, olimning shogirdlari, Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari, talabalari hamda turnirda qatnashish istagidagi maktab oʻquvchilari ishtirok etdilar.
Tadbirni UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi.  Shuningek, Xorazm viloyati Maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi boshligʻi H.Bektemirov hamda A.Jumaniyozov, X.Babajonov,  K.Navruzov, E.Roʻziyev singari universitetimizning bir guruh professorlari soʻzga chiqib, ustozni yodga oldilar. Hayoti, ilmiy-ijodiy izlanishlari, matematika sohasiga qoʻshgan munosib hissasi va bugungi kunda olimning faoliyatini davom ettirib, jamiyatda oʻz oʻrniga ega izdoshlarini eʼtirof etdilar. Bu esa turnir ishtirokilari bo'lgan maktab o'quvchilarida matematika faniga nisbatan yanada katta qiziqish uyg'otdi, deya olamiz.

THE OPENING CEREMONY OF THE TRADITIONAL MEMORIAL MATH TOURNAMENT WAS HELD
Today, on May 7, Urgench State University is holding a traditional memorial tournament in mathematics for students of secondary schools in our region. The memorial tournament is dedicated to the memory of Ismail Abdullayev, a mathematician, candidate of physics-mathematical sciences, associate professor, who worked effectively at Khorezm State Pedagogical Institute (now Urgench State University) in 1966-1995.
The opening ceremony was attended by well-known mathematicians, honorary teachers of the university, students of the scientist, professors and teachers of the Faculty of Physics and Mathematics of Urgench State University, students and schoolchildren who want to participate in the tournament.
The event was opened by the first vice-rector of UrSU, D. Ibadullayev. Also, head of Khorezm Region Preschool and School Education Department H. Bektemirov and a group of professors of our university such as A. Jumaniyozov, H. Babajonov, K. Navruzov, E. Roziyev spoke and remembered the teacher. His life, scientific and creative researches, his worthy contribution to the field of mathematics, and continuing his work as a scientist today, recognized his followers who have their place in the society. We can say that this caused a greater interest in mathematics among schoolchildren who participated in the tournament.
After that, the participants of the Olympiad were explained about the rules and regulations of the tournament, wishing all the participants good luck, the procedures were started at the Faculty of Physics and Mathematics.