Ustoz – komillikka eltuvchi nur!
Bugun O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan fan arbobi, Beruniy nomidagi davlat mukofoti sovrindori, O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining akademigi, fizika-matematika fanlari doktori, professor Sa'di Hasanovich Sirojiddinov tavallud topgan kun.
Ushbu munosabat bilan Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti talabalari ishtirokida “Ustozni xotirlab…” xotira tadbiri o‘tkazildi.
Tadbirni UrDU rektori B.Abdullayev kirish so‘zi bilan ochib berib, matematik olim va jamoat arbobi, Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan fan arbobi Sa'di Sirojiddinovga xalqparvar olim, jonkuyar rahbar va fan fidoiysi, deya sifat berar ekan, o‘z davrida Vatan ravnaqi va yurtimizda ilmiy salohiyatni yuksaltirish uchun ko‘rsatgan jonbozliklari to‘g‘risida talablarga so‘zlab berdi.
Shuningdek, tadbirda universitet faxriy professori S.Masharipova o‘zining ustoz S.Sirojiddinov bilan bog‘liq xotiralari bilan o‘rtoqlashdi. Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor G‘.O‘razboyev esa O‘zbekiston Milliy universiteti qoshidagi Sirojiddinov nomidagi xalqaro fizika-matematika maktabida tahsili davrini esga olib, matematika sohasini tanlashida ustoz Sirojiddinov yaratgan maktabning o‘rni beqiyos  ekanini taʼkidlab o‘tdi.
Xotira kechasida Fizika-matematika fakulteti dekani J.Xoʻjamov, V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti Xorazm bo‘linmasi rahbari A.Atamuratovlar so‘zga chiqib, talabalarga ajdodlarga munosib voris bo‘lish va bugungi kunda davlatimiz tomonidan yaratilgan imkoniyatlardan unumli foydalanish va eng yaxshi mutaxassis bo‘lib yetishishi ham farz, ham qarz ekanini uqtirdilar.
Shogirdlar tomonidan cheksiz sog‘inch va hurmat bilan esga olingan ustoz S.Sirojiddinov haqidagi xotiralar talaba-yoshlarda sohasiga boʻlgan yanada qiziqishni va intilishni oshirishga xizmat qildi. Zero, xotira-muqaddas, qadr esa abadiydir!

Учитель – свет, ведущий к совершенству!
Сегодня день рождения заслуженного деятеля науки Узбекистана, лауреата Государственной премии имени Беруни, академика Академии наук Республики Узбекистан, доктора физико-математических наук, профессора Саади Хасановича Сироджиддинова.
По этому случаю состоялось памятное мероприятие «Вспоминая учителя...» с участием студентов физико-математического факультета Ургенчского государственного университета.
Мероприятие открыл ректор УрГУ Б.Абдуллаев, который назвал Саади Сироджиддинова, математика и общественного деятеля, учёного, служившего в Узбекистане, человекоориентированным учёным, страстным лидером и преданным науке, рассказал о его усилиях по повышению научного потенциала в нашей стране.
Также на мероприятии почетный профессор университета С.Машарипова поделилась воспоминаниями о преподавателе С.Сироджиддинове. Проректор по международному сотрудничеству Г.Оразбоев вспомнил свою учебу в Международной физико-математической школе имени Сироджиддинова Национального университета Узбекистана и подчеркнул, что школа, созданная Сироджиддиновым, сыграла несравнимую роль в выборе области математики.
На вечере памяти выступили декан физико-математического факультета Ж.Ходжамов, заведующий Хорезмским филиалом Математического института имени В.И.Романовского А.Атамуратов и призвали студентов быть достойными продолжателями своих предков, творить добро использовать возможности, созданные сегодня нашим государством, и стать лучшими специалистами и  добавили, что стать хорошим специалистом – это и долг, и обязанность.
Воспоминания о преподавателе С.Сироджиддинове, вспоминаемые студентами с бесконечной тоской и уважением, послужили повышению интереса и стремления студентов к своей области. Ведь память священна, а ценность вечна!