Xorijiy hamda nodavlat OTMlardan o'qishini ko'chirmoqchi bo'lgan talabalar uchun kasbiy (ijodiy) imtihonlar bo'lib o'tmoqda
Urganch davlat universitetining bakalavr ta’lim yo‘nalishlariga xorijiy  hamda nodavlat OTMlardan o'qishini ko'chirmoqchi bo'lgan talabalar uchun kasbiy (ijodiy) imtihonlar o’tkazilmoqda.
Bugun 2024/2025-o’quv yili qabuli uchun Sport faoliyati (xotin-qizlar sporti), Sport faoliyati (futbol) hamda Sport faoliyati (dzyudo) ta’lim yo’nalishlari bo’yicha o'qishini ko’chirish uchun ariza bergan 5 nafar talabgor ijodiy imtihonlarda ishtirok etmoqda. Jarayonlar Korrupsiyaga qarshi kurashish "Komplayens-nazorat" tizimini boshqarish bo'limi tomonidan kuzatib borilmoqda.

Professional exams are being held for students who want to transfer their studies from foreign and non-state HEIs
Professional exams are being held for students who want to transfer their studies from foreign and non-state higher education institutions to the bachelor's courses of Urgench State University.
Today, 5 candidates who applied to transfer their studies for the admission of the 2024/2025 academic year in the fields of Sports activities (women's sports), Sports activities (football) and Sports activities (judo)  are participating in professional exams. The procedures are monitored by the "Compliance-control" system management department to fight against corruption.
Reminder: applicants who have participated in professional exams must also take part in tests conducted in compulsory subjects (native language, mathematics, history). Otherwise, their marks in the professional exam will not be taken into account.