CIMMYT ning hindistonlik ekspertlari bilan universitet rahbariyatining uchrashuvi bo'lib o'tdi
26-30 avgust kunlari Urganch davlat universiteti tashabbusi bilan Xalqaro CIMMYT tashkiloti hamkorligida “Iqlim o‘zgarishiga nisbatan barqaror ekotizmni yaratish hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarning iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq xavflarga moslashuvchanligini oshirish” maqsadida Gʻarbiy va Markaziy Osiyo uchun resurs tejamkor qishloq xo‘jaligi bo‘yicha xalqaro trening o’tkazilmoqda.
27-avgust kuni mazkur xalqaro seminarning ishtirokchilari, xususan, CIMMYT ning hindistonlik ekspertlari bilan Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida universitet rahbariyatining uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda  qishloq xo‘jalik sohasida  hamkorlikda ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish, ekspertlarni universitet talabalariga dars mashg‘ulotlarini olib borish uchun jalb qilish, universitet tadqiqotchilarini Hindistonda malaka oshirish va stajirovka kurslariga yuborish, CIMMYT markazi seminarlarida qatnashish hamda birgalikda loyihalar ishlab chiqish borasida muzokaralar olib borildi.
Uchrashuvdan soʻng, mehmonlar Xorijiy filologiya fakultetida tashkil etilgan Hindiston madaniyatini o'rganish markazi bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, mehmonlar universitetning 5-o'quv binosi qulayliklari bilan ham tanishtirildi.

A meeting of the university management with Indian experts of CIMMYT was held
On August 26-30, at the initiative of Urgench State University, in cooperation with the International CIMMYT organization, in order to "create a sustainable ecosystem in relation to climate change and increase the flexibility of agricultural producers to the risks associated with climate change", resource-efficient for Western and Central Asia international training on agriculture is being conducted.
On August 27, a meeting was held with the participants of this international seminar, in particular, with the Indian experts of CIMMYT, university management led by the rector of Urgench State University, Bakhrom Abdullayev.
During the meeting, discussions were held on conducting scientific and research work in cooperation in the field of agriculture, attracting experts to teach university students, sending university researchers to training and internship courses in India, participating in seminars of the CIMMYT center, and developing joint projects.
After the meeting, the guests had a closer look at the Center for the Study of Indian Culture established at the Faculty of Foreign Philology. The guests were also introduced to the amenities of the 5th educational building of the university.