Urganch davlat universiteti rektoriga “Turizm fidoyisi” ko‘krak nishoni topshirildi
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda turizm sohasini jadal rivojlantirish bo‘yicha Prezidentimiz tashabbuslari bilan qator farmon va qarorlar imzolandi, turizm sohasi iqtisodiyotning strategik tarmoqlaridan biri sifatida e'tirof etildi. Shu asnoda bugungi kunda bir qator davlat oliy taʼlim muassasalari ham yurtimizda  turizm sohasini yanada rivojlantirishga jadal bel bogʻlagan.
Xususan, Urganch davlat universiteti ham O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-135-sonli qarori asosida turizm ta’limi beruvchi oliy ta’lim muassasalaridan biri sanaladi. Bu borada universitetimiz nafaqat turizm taʼlimini bermoqda, balki  oʻziga biriktirilgan viloyatimizning Xiva va Bogʻot tumanlarining turistik salohiyatini oshirishga ham ilmiy-amaliy jihatdan munosib hissa qoʻshmoqda.
Bugun, 29-avgust kuni Urganch davlat universitetining yangi oʻquv yili oldidan oʻtkazilgan Kengashning 1-majlisida universitet rektori Abdullayev Baxrom Ismoilovichga turizm sohasini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun  O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qoʻmitasining “Turizm fidoyisi” ko‘krak nishonining tantanali topshirilishi universitet jamoasi uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat mustaqilligining 33 yilligiga munosib sovg‘a bo‘ldi. Ushbu ko‘krak nishonini  Xorazm viloyati hokimining turizm, sport, madaniyat, madaniy meros va ommaviy kommunikasiyalar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari B.Saidov  topshirdi.
Avvalambor, ushbu yuksak eʼtirof davlatimizning universitetimiz jamoasiga qilgan eʼtibori sanaladi. Shunday ekan, barchamizga mukofot muborak bo‘lsin!

Ректору Ургенчского государственного университета вручен нагрудный знак “Приверженец туризма"
В последние годы по инициативе нашего президента по ускоренному развитию сферы туризма в Узбекистане был подписан ряд указов и постановлений, сфера туризма признана одной из стратегических отраслей экономики. В связи с этим сегодня ряд государственных высших учебных заведений также нацелены на дальнейшее развитие сферы туризма в нашей стране.
В частности, Ургенчский государственный университет также является одним из высших учебных заведений, предоставляющих туристическое образование на основании постановления Президента Республики Узбекистан № ПК-135. В этом плане наш университет не только даёт туристическое образование, но и вносит достойный научно-практический вклад в повышение туристического потенциала Хивинского и Багатского районов нашей области.
Сегодня, 29 августа, на 1-м заседании Совета, проведенном в преддверии нового учебного года Ургенчского государственного университета, состоялось торжественное вручение ректору университета Абдуллаеву Бахрому Исмаиловичу нагрудного знака “Приверженец туризма” комитета по туризму при министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан за вклад в развитие сферы туризма, государственной независимости Республики Узбекистан. Это был достойный подарок к 33-летию. Данный нагрудный знак вручается заместителем губернатора Харезмской области по вопросам туризма, спорта, культуры, культурного наследия и массовых коммуникаций Б.Саидовым.
Прежде всего, это высокое признание - это внимание, которое государство уделяет сообществу нашего университета. Так что с наградой всех нас!