Urganch davlat universiteti rektoriga “Turizm fidoyisi” ko‘krak nishoni topshirildi
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda turizm sohasini jadal rivojlantirish bo‘yicha Prezidentimiz tashabbuslari bilan qator farmon va qarorlar imzolandi, turizm sohasi iqtisodiyotning strategik tarmoqlaridan biri sifatida e'tirof etildi. Shu asnoda bugungi kunda bir qator davlat oliy taʼlim muassasalari ham yurtimizda  turizm sohasini yanada rivojlantirishga jadal bel bogʻlagan.
Xususan, Urganch davlat universiteti ham O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-135-sonli qarori asosida turizm ta’limi beruvchi oliy ta’lim muassasalaridan biri sanaladi. Bu borada universitetimiz nafaqat turizm taʼlimini bermoqda, balki  oʻziga biriktirilgan viloyatimizning Xiva va Bogʻot tumanlarining turistik salohiyatini oshirishga ham ilmiy-amaliy jihatdan munosib hissa qoʻshmoqda.
Bugun, 29-avgust kuni Urganch davlat universitetining yangi oʻquv yili oldidan oʻtkazilgan Kengashning 1-majlisida universitet rektori Abdullayev Baxrom Ismoilovichga turizm sohasini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun  O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qoʻmitasining “Turizm fidoyisi” ko‘krak nishonining tantanali topshirilishi universitet jamoasi uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat mustaqilligining 33 yilligiga munosib sovg‘a bo‘ldi. Ushbu ko‘krak nishonini  Xorazm viloyati hokimining turizm, sport, madaniyat, madaniy meros va ommaviy kommunikasiyalar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari B.Saidov  topshirdi.
Avvalambor, ushbu yuksak eʼtirof davlatimizning universitetimiz jamoasiga qilgan eʼtibori sanaladi. Shunday ekan, barchamizga mukofot muborak bo‘lsin!

The Rector of Urgench State University was awarded with the "Tourism Devotee" badge
In recent years, a number of decrees and decisions have been signed on the initiative of the President on the rapid development of the tourism sector in Uzbekistan, and the tourism sector has been recognized as one of the strategic sectors of the economy. At the same time, today a number of state higher education institutions are determined to further develop the field of tourism in our country.
In particular, Urgench State University is considered one of the higher education institutions providing tourism education based on the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-135. In this regard, our university not only provides tourism education, but also makes a scientific and practical contribution to increasing the tourist potential of Khiva and Bogot districts of our region.
Today, on August 29, at the 1st meeting of the Council held before the new academic year of Urgench State University, the university rector Abdullayev Bakhrom Ismoilovich was awarded the prize of the Tourism Committee under the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Republic of Uzbekistan for his contribution to the development of tourism. Ceremonial handing over of the "Tourism Devotee" badge was a worthy gift for the university team on the 33rd anniversary of the State Independence of the Republic of Uzbekistan. This badge was handed over by B.Saidov, deputy mayor of Khorezm region for tourism, sports, culture, cultural heritage and mass communications.
First of all, this high recognition is the attention of our country to the team of our university. Therefore, may the award be blessed to all of us!