Yangi o‘quv yilining ilk  mashg‘uloti  Urganch davlat universitetida ham "Mustaqillik darsi" bilan boshlandi. Unda viloyat hokimi Jo‘rabek  Raximov ishtirok etdi va talabalarga mustaqillikga erishish hamda  uni mustahkamlash yo‘lidagi mashaqqatlar, mamlakatimizning ijtimoiy- iqtisodiy taraqqiyoti, xalqaro hamjamiyatdagi obro‘- e’tibori haqida so‘zlab berdi. Shuningdek, yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, oliy ta’lim tizimidagi islohotlar xususida to‘xtaldi.
Ta’kidlash joiz, mazkur  universitetda  66 ta kunduzgi, 27 ta sirtqi, 1 ta masofaviy ta’lim yo‘nalishlari, 42 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha 30 ming nafardan ortiq talaba tahsil olmoqda. Bu yil kadrlarga bo‘lgan ehtiyojdan kelib chiqib 6 ta yangi ta’lim yo‘nalishi va 5 ta  magistratura mutaxassisliklari ochildi.  Yangi o‘quv yili arafasida universitetda 5 ta sport turi bilan shug‘ullanishga mo‘ljallangan 6 ta o‘yin maydonlarini o‘z ichiga olgan yangi sport majmuasi foydalanishga topshirildi. Shuningdek, zamonaviy loyiha asosida axborot-resurs markazi va talabalar yotoqxonasi qurilishi amalga oshirilmoqda.

Первый "Урок независимости" в Ургенчском государственном университете начал губернатор области
Первое занятие нового учебного года также началось в Ургенчском государственном университете с "Урока независимости". В нем принял участие губернатор области Джурабек Рахимов, который рассказал студентам о трудностях в достижении и укреплении независимости, социально - экономическом развитии нашей страны, ее авторитете в международном сообществе. Также были затронуты возможности, создаваемые для молодежи, реформы в системе высшего образования.
Стоит отметить, что в университете обучается более 30 тысяч студентов по 66 направлениям очного, 27 заочного, 1 направлению дистанционного образования, 42 специальностям магистратуры. В этом году, исходя из потребности в кадрах, открыты 6 новых направлений обучения и 5 магистерских специальностей.  В преддверии нового учебного года в университете введен в эксплуатацию новый спортивный комплекс, включающий 6 игровых площадок, рассчитанных на занятия 5 видами спорта. Также на базе современного проекта ведется строительство информационно-ресурсного центра и студенческого общежития.