Yangi o‘quv yilining ilk  mashg‘uloti  Urganch davlat universitetida ham "Mustaqillik darsi" bilan boshlandi. Unda viloyat hokimi Jo‘rabek  Raximov ishtirok etdi va talabalarga mustaqillikga erishish hamda  uni mustahkamlash yo‘lidagi mashaqqatlar, mamlakatimizning ijtimoiy- iqtisodiy taraqqiyoti, xalqaro hamjamiyatdagi obro‘- e’tibori haqida so‘zlab berdi. Shuningdek, yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, oliy ta’lim tizimidagi islohotlar xususida to‘xtaldi.
Ta’kidlash joiz, mazkur  universitetda  66 ta kunduzgi, 27 ta sirtqi, 1 ta masofaviy ta’lim yo‘nalishlari, 42 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha 30 ming nafardan ortiq talaba tahsil olmoqda. Bu yil kadrlarga bo‘lgan ehtiyojdan kelib chiqib 6 ta yangi ta’lim yo‘nalishi va 5 ta  magistratura mutaxassisliklari ochildi.  Yangi o‘quv yili arafasida universitetda 5 ta sport turi bilan shug‘ullanishga mo‘ljallangan 6 ta o‘yin maydonlarini o‘z ichiga olgan yangi sport majmuasi foydalanishga topshirildi. Shuningdek, zamonaviy loyiha asosida axborot-resurs markazi va talabalar yotoqxonasi qurilishi amalga oshirilmoqda.

The governor of the region started the first "Lesson of Independence" at Urgench State University
The first session of the new academic year began with the "Lesson of Independence" at Urgench State University. The governor of the region Jorabek Rakhimov took part in it and told the students about the difficulties in achieving independence and strengthening it, the socio-economic development of our country, and its reputation in the international community. He also spoke about the opportunities created for youngsters and reforms in the higher education system.
It should be noted that more than 30,000 students are studying at this university in 66 full-time, 27 part-time, 1 distance education course, 42 master's majors. This year, based on the need for personnel, 6 new fields of study and 5 master's degrees were opened.  On the eve of the new academic year, a new sports complex with 6 playgrounds for 5 sports was commissioned at the university. Also, an information resource center and a student dormitory are being built based on a modern project.