Prezident topshirigʻi amalda
Xabaringiz bor, Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-yanvar kuni oliy ta’lim va ilm-fan sohasidagi ustuvor vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi. Ushbu taqdimotda belgilab berilgan vazifalar yuzasidan Respublika ishchi guruhi shakllandi hamda joylarda oʻrganish ishlari boshlab yuborildi.
Bugun, 24-yanvar kuni oliy ta’lim tashkilotlarini 2025-yilda rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini aniqlash hamda faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish yuzasidan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri K.Sharipov rahbarligidagi ushbu Respublika ishchi guruhi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida oʻrganish ishlarini olib bormoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, vazirlik va idoralarning mas’ul xodimlari, mahalliy kengashlar deputatlari, vazirlik va idoralarning viloyat tarkibiy bo‘linmalari mas’ul xodimlaridan iborat  ushbu ishchi guruhning maqsadi oliy ta’lim tashkilotining har bir faoliyat yo‘nalishini tahlil qilish hamda ularni yanada takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishdan iborat.
Ishchi guruh tomonidan 2025-yilda amalga oshirilishi kutilayotgan vazifalarni belgilash va uni sifatli ijro etilishini yo‘lga qo‘yish, oliygoh rahbar xodimlari, professor-o‘qituvchilarining belgilangan vazifalarni sifatli ijro etishdagi mas’uliyatini oshirish,  2025-yilda komleks rivojlantirishda mahalliy hokimiyat organlari, korxona va tashkilotlar hamkorligini yo‘lga qo‘yish hamda 2025-yilda kompleks rivojlantirish bo‘yicha “Amaliy chora-tadbirlar dasturi”ni shakllantirish, ularning ijrosini ta’minlash va monitoringini olib borish vazifalarini amalga oshirish belgilangan.

The President's order is in effect
As you know, on January 22, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on the priority tasks in the field of higher education and science. A Republican working group was formed in connection with the tasks defined in this presentation, and control works were started.
Today, on January 24, for the development of higher education establishments in 2025 and to develop proposals for improving their activities, the republican working group headed by the Minister of Higher Education, Science, and Innovation, K. Sharipov, is conducting control works at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni.
The purpose of this working group, which consists of responsible employees of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, ministries and agencies, deputies of local councils, and regional structural divisions of ministries and agencies, is to analyse each direction of activity of the higher education organization and to develop proposals for their further improvement.
To determine the tasks expected to be implemented by the working group in 2025 and to ensure their quality execution, to increase the responsibility of the university management staff, professors, and teachers in the quality execution of the specified tasks, local authorities in the development of the complex in 2025, the establishment of cooperation between enterprises and organizations and the formation of the "Program of practical measures" for comprehensive development in 2025, ensuring their implementation, and monitoring the implementation of tasks is defined.