Joriy yilning 11-13-fevral kunlari  Qarshi shahrida Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida  “Universiada-2024” sport musobaqasining Kurash turi bo‘yicha respublika final bosqichi bo'lib o'tdi. Ushbu musobaqada Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasi 7 ta vazn toifasida faol ishtirok etib, 2 ta Oltin, 2 ta Kumush, 4 ta Bronza medalini qo'lga kiritdi. Respublika miqyosida qo'lga kiritilgan ushbu g'alaba ko'p ming sonli universitetimiz jamoasini yuksak faxr-iftixorga to'ldirmoqda. Ushbu natijadan ko'rinadiki, universitetimiz nafaqat ta'limda, balki sportda ham respublika va jahon miqyosida o'zining yuksak pog'onalarini egallab kelmoqda.
1-o'rin: Bekturdiyev Asadbek — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 241-dzyudo guruh talabasi;
1-o'rin: Abdullayeva Mavluda — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 23/01- kurash guruhi talabasi;
2-o'rin: Shixnazarov Asadbek — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti  23/01-dzyudo guruh talabasi;
2-o'rin: Allaberganova Mohinur —  Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 241-kurash guruhi talabasi;
3-o'rin: Komilov Maqsadbek — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti  22/01-kurash guruh talabasi;
3-o'rin: Qurbandurdiyeva Gulshan — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 241-dzyudo guruh talabasi;
3-o'rin: Egamberganova Dinara — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 241-dzyudo guruh talabasi;
3-o'rin: Yo'ldasheva Laylo — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti  23/01-dzyudo guruh talabasi.
Kurashchi talabalarimizning ushbu nufuzli g‘alabasi bilan universitetimiz jamoasini, sportchi talabalarimiz va ularning murabbiylarini chin dildan qutlaymiz.

On February 11-13 of this year, the republican final stage of the "Universiade-2024" sports competition among students of higher educational institutions in the wrestling type was held in the city of Karshi. The team of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, actively participating in this competition in 7 weight categories, won 2 Gold, 2 Silver, 4 Bronze medals. This victory, achieved at the republican level, fills the team of our university, which consists of many thousands, with great pride. This result shows that our university is occupying high positions not only in education, but also in sports at the republican and world levels.
According to the overall results:
1st place: Bekturdiev Asadbek — student of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology, judo group 241;
1st place: Abdullayeva Mavluda — student of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology, kurash group 23/01;
2nd place: Shikhnazarov Asadbek — student of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology, kurash group 23/01;
2nd place: Allaberganova Mohinur — student of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology, kurash group 241;
3rd place: Komilov Maqsadbek — student of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology, kurash group 22/01;
3rd place: Kurbandurdiyeva Gulshan — student of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology, kurash group 241;
3rd place: Egamberganova Dinara — student of judo group 241 of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology;
3rd place: Yu'ldasheva Laylo — student of judo group 23/01 of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology.
We sincerely congratulate our university team, our student athletes, and their coaches on this prestigious victory of our wrestling students.