"She'riyat shohsupasi" ko'rik - tanlovi bo'lib o'tdi
Joriy yilning 14-fevral kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya va sanʼat fakulteti tashabbusi bilan oʻtkazilib kelinayotgan "She’riyat shohsupasi" ko‘rik-tanlovining navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tanlovda o‘zbek va rus tili yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalar o‘zaro bellashib, buyuk shoirlarning ijodiy merosini targ‘ib etdilar.
Ko‘rik-tanlovni Filologiya va san’at fakulteti dekani, f.f.d., professor D. G‘ayipov ochib berib, buyuk shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur siymosi haqida toʻxtaldi. Badiiy so‘z san’ati, she’riyatning inson ma’naviy olamini boyitishdagi o‘rni hamda yoshlarning bunday musobaqalarda ishtirok etishi muhimligi haqida so‘z yuritdi.
Tanlovning ushbu bosqichi O‘zbek tili yo‘nalishi talabalari uchun Zahiriddin Muhammad Bobur va Omon Matjon, Rus tili yo‘nalishi talabalari uchun Jukovskiy Andreyevich Vasiliy ijodi asosida tashkil etildi.
Bellashuvlar juda qizg‘in va maroqli kechdi. Talabalar ijodkorlarning asarlarini yurakdan his etib, o‘ziga xos talqinda taqdim etdilar.  Tanlovda  Urganch shahar 6-son umumta'lim maktabining  3-sinf o'quvchilari mehmon bo'lishib, go'zal raqslar ijro etishdi.
Hay’at a’zolari, jumladan, Filologiya va san’at fakulteti “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri, dotsent B. Rahimova ishtirokchilarning chiqishlarini munosib baholab, tanlov g‘oliblarini aniqladi.

Состоялся конкурс "Поэтический подиум"
14 февраля во Дворце культуры Ургенчского государственного университета состоялся очередной этап конкурса “Поэтический подиум”, инициированного факультетом филологии и искусств. В этом конкурсе студенты узбекского и русского языков соревновались между собой, продвигая творческое наследие великих поэтов.
Конкурс открыл вступительным словом декан факультета филологии и искусств, профессор Д.Гайипов и рассказал о великого шаха и поэта Захириддина Мухаммада Бабура. Искусство художественного слова, роль поэзии в обогащении духовного мира человека, а также важность участия молодежи в таких конкурсах.
Этот этап конкурса был организован на основе творчества Захириддина Мухаммада Бабура и Омона Матжона для студентов узбекского языкового направления и Жуковского Андреевича Василия для студентов русского языкового направления.
Выразительное чтение наизусть – участники прочитали наизусть 10 стихотворений выбранных авторов в художественном исполнении.
Участники Бахр-у байт соревновались между собой на основе заученных стихов.
Соревнования были очень интенсивными и интересными. Студенты прочувствовали наизусть произведения творцов и представили их в оригинальной интерпретации.  В конкурсе приняли участие ученики 3 класса общеобразовательной школы № 6 города Ургенча, которые исполнили красивые танцы.
Члены жюри, в том числе заведующий кафедрой “Узбекский язык и литература” факультета филологии и искусств, доцент Б.Рахимова по достоинству оценила выступления участников и определила победителей конкурса.
Победители:
1 место: Рахманова Ирода (231-я группа узбекского языка)
2 место: Саидова Машхура (243-я группа узбекского языка)
3 место: Сатиболдиева Муниса (242-я группа узбекского языка)
Кроме того, были поощрены другие студенты, которые активно участвовали в конкурсе, и им были вручены награды и памятные подарки.
Этот конкурс послужил воспитанию любви молодежи к поэзии, пропаганде великого литературного наследия и развитию навыков художественной речи, произвел неизгладимое впечатление на всех участников и зрителей.