Ayol baxti - xalqimiz va jamiyatimiz baxtidir!
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida talaba-qizlarning iqtidorini yuzaga chiqarish, ularning hayotda mustahkam o‘rin egallashlariga ko‘maklashish maqsadida Xotin-qizlar maslahat kengashi tomonidan “Rivojlanish sari...” loyihasi yo‘lga qo‘yildi. Bugun ushbu loyiha doirasidagi ilk tadbir katta qiziqish bilan kutib olindi va o‘ziga xos seminar-trening shaklida tashkil etildi.
Dastlab, universitet rektori v.v.b. Sardor Xodjaniyazov so‘zga chiqib, mamlakatimizda, qolaversa, universitetda ayol-qizlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, ularning ilmli va bilimdon bo‘lib voyaga yetishi jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni haqida so‘z yuritdi. Loyiha ishiga rivoj tiladi.
Tadbirda talaba-qizlar milliy liboslarda ishtirok etishdi, bu esa nafaqat milliy qadriyatlarni targ‘ib qilish, balki qizlarning o‘z an’analariga bo‘lgan hurmatini mustahkamlashga xizmat qildi. Seminar davomida qizlarning shaxsiy rivojlanishi, liderlik qobiliyatlarini shakllantirish, ijtimoiy faollikni oshirish hamda kasbiy yo‘nalishdagi muhim tavsiyalar berildi.
Loyihaning asosiy maqsadi talaba-qizlarni nafaqat ilm-fan, balki turli sohalarda o‘z o‘rnini topishga rag‘batlantirish, ularning tashabbuskorligini qo‘llab-quvvatlashdan iborat. Treninglar davomida turli muvaffaqiyatga erishgan ayol yetakchilar, professor-o‘qituvchilar va soha mutaxassislari tomonidan ma’ruzalar o‘qildi.
Xususan, Ma'mun universiteti Pedagogika va psixologiya kafedrasi o'qituvchisi, psixolog M.Mustafayeva, Urganch davlat universiteti amaliyotchi psixologi M.Avazovalar shaxsiy maqsadlarni belgilash va ularga erishish uchun tizimli yondashish hamda talaba-qizlarga o’z sohasining yetakchi mutaxassisi bo’lishda tavsiyalar berishdi, motivatsion chiqishlar tashkil qilishdi.

ЖЕНСКОЕ СЧАСТЬЕ-СЧАСТЬЕ НАШЕГО НАРОДА И ОБЩЕСТВА!
В Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни был запущен проект “К развитию…”, организованный Консультативным советом по вопросам женщин, целью которого является выявление талантов студентов-женщин и помощь им в закреплении прочных позиций в жизни. Сегодня первое мероприятие в рамках этого проекта было встречено с большим интересом и проведено в форме семинара-тренинга.
Вначале с речью выступил в.и.о. ректора университета Сардор Ходжаниязов, который рассказал о возможностях, создаваемых для женщин в нашей стране, а также в университете, и о роли женщин в развитии общества. Он выразил пожелание успеха в реализации проекта.
На мероприятии студентки участвовали в показе национальных костюмов, что способствовало не только пропаганде национальных ценностей, но и укреплению уважения девушек к своим традициям. В ходе семинара были даны рекомендации по личностному развитию девушек, формированию лидерских качеств, повышению социальной активности, а также по важным аспектам профессиональной деятельности.
Основной целью проекта является не только стимулирование студенток к научной деятельности, но и поддержка их инициативы, развитие их места в различных сферах. В рамках тренингов были прочитаны лекции успешными женщинами-руководителями, профессорами, преподавателями и экспертами в различных областях.
В частности, преподаватель кафедры педагогики и психологии Университета Мамуни, психолог М. Мустафаева, а также практикующий психолог Урганчского государственного университета М. Авазова в ходе тренинга дали рекомендации по постановке личных целей и системному подходу к их достижению, а также предложили студенткам советы по становлению ведущими специалистами в своей области и организовали мотивационные выступления.
В завершение председатель Консультативного совета по вопросам женщин Н. Отажонова подчеркнула, что этот проект является платформой, способствующей развитию каждой студентки, и призвала всех к активности.