3-mart — Butunjahon yovvoyi tabiat kuni!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi PQ-171-son 3-bandiga muvofiq, yurtimizda 3-mart kuni "Butunjahon yovvoyi tabiat kuni" sifatida nishonlanishi belgilangan.
Shu munosabat bilan bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Tabiiy va qishloq xo'jaligi fanlari fakulteti Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi kafedrasi tomonidan ko'rgazma tashkil etildi. Unda oliygoh birinchi prorektori D.Ibadullayev, Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi kafedrasi mudiri S.Babajonova, fakultet professor-o'qituvchilari va tyutorlari ishtirok qilishib, ekologiya fani, yovvoyi tabiatning mutlaq qiymati, genetik, ijtimoiy, iqtisodiy, ilmiy, ma’rifiy, madaniy, rekreatsion va estetik jihatlari, yurtimizda tabiatning sofligini asrab-avaylash va kelajak avlodga butunligicha yetkazish maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar haqida o'zaro fikr almashishdi.
Shuningdek, ko'rgazmada Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputat yordamchisi Sh.Xodjimuratov hamda O'zbekiston Ekologik partiyasi bosh mutaxassisi B.Qalandarovlar mehmon sifatida ishtirok etdi. Muloqot davomida mutaxassislar tomonidan yovvoyi tabiatning insonga bog'liqligi, uni asrash muhimligi, tabiatni muhofaza qilishning samarali usullari haqida ma'lumotlar taqdim etilib, ekologik ongni shakllantirishga qaratilgan tavsiyalar berildi.
"Butunjahon yovvoyi tabiat kuni" munosabati bilan o'tkazilgan ushbu ko'rgazma har bir kishini ekologiyaga befarq bo'lmaslikka, tabiatni asrash va kelajak avlodlarga sof atrof-muhitni qoldirishga undaydi.

3 марта-Всемирный день дикой природы!
В соответствии с пунктом 3 указа президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года № ПП-171 “О мерах по эффективной организации деятельности министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата” 3 марта в нашей стране отмечается как "Всемирный день дикой природы".
В связи с этим сегодня кафедрой экологии и безопасности жизнедеятельности факультета естественных и сельскохозяйственных наук Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни была организована выставка. В нем приняли участие первый проректор университета Д.Ибадуллаев, заведующая кафедрой экологии и безопасности жизнедеятельности С.Бабаджонова, профессора и преподаватели факультета, которые обсудили науку экологию, абсолютную ценность живой природы, ее генетические, социальные, экономические, научные, образовательные, культурно-рекреационные и эстетические аспекты, а также работу, которая проводится для сохранения чистоты природы в нашей стране и передачи ее следующему поколению. обменялись.
Также в качестве гостей на выставке присутствовали помощник депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса Ш.Ходжимуратов и главный специалист Экологической партии Узбекистана Б.Каландаровы. В ходе диалога эксперты представили информацию о зависимости дикой природы от человека, важности ее охраны, эффективных методах охраны природы, а также дали рекомендации, направленные на формирование экологического сознания.
Эта выставка, приуроченная ко Всемирному дню дикой природы, призывает всех не быть равнодушными к экологии, сохранять природу и оставлять чистую окружающую среду для будущих поколений.