Maqom san'ati: ilm, ijod va amaliyot birligida!
Bugun, 25-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Filologiya va san'at fakulteti hamda O'zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyatshunoslik va nomoddiy madaniy meros ilmiy-tadqiqot instituti bilan hamkorlikda  "O'zbek maqomotining ilmiy-nazariy, ijodiy va amaliy asoslari" mavzusida ilmiy-amaliy seminar tashkil etildi.
Seminarni universitet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov kirish so'zi bilan ochib berib, o'zbek milliy musiqa madaniyatining yuksak namunasi hisoblangan maqom san'ati haqida o'z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Mazkur tadbir doirasida ma'naviy-madaniy boylikni chuqur ilmiy tahlil qilish, yosh avlodga yetkazish maqsadida o'zbek maqomotining tarixiy ildizlari, uning xalq og'zaki ijodi bilan mushtarakligi, maqomlarning tuzilishi hamda mumtoz adabiyot bilan uzviy aloqasi muhokama qilindi.
Seminar ilmiy-uslubiy jihatdan katta ahamiyat kasb etib, maqomni chuqur o'rganish va targ'ib qilish borasidagi dolzarb masalalarni yoritishga xizmat qildi.
Xususan, anjumanda Madaniyatshunoslik va nomoddiy madaniy meros ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari, san'atshunoslik fanlari nomzodi, dotsent I.Dadadjanova, ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy kotibi, tarix fanlari boʻyicha falsafa doktori, dotsent J.Ahmedov, ilmiy-tadqiqot instituti bo‘lim mudiri, san'atshunoslik fanlari nomzodi, dotsent A.Abdurashidov hamda san’atshunoslik fanlari bo‘yicha falsafa doktori, dotsent R.Boltayevlar mehmon sifatida ishtirok etib,  “O‘zbekistonda maqom ta’limi”, “Madaniyatshunoslik va nomoddiy madaniy meros ilmiy-tadqiqot institutida oliy ta'limdan keyingi ta'lim masalalari”, “Shashmaqom ijrochilik san’atida an’analar vorisiyligi”, “Xorazm tanbur chizgʻilari” kabi mavzularda ma'ruzalar qilishdi.
Seminar yakunida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasi nomidan anjuman ishtirokchilariga milliy san'atga bo'lgan hurmat va e'tibor ifodasi sifatida tashakkurnoma va esdalik sovg'alari topshirildi.

The art of maqom: science, creativity and practice in unity!
Today, April 25, the Faculty of Philology and Arts, the Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni and the Research Institute of Cultural Studies and Intangible Cultural Heritage under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan jointly organized a scientific and practical seminar on the topic "Scientific-theoretical, creative and practical foundations of the Uzbek maqom".
The seminar was opened by the Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations of the university Z.Ibragimov with an introductory speech and expressed his views on the art of maqom, which is considered a high example of the Uzbek national musical culture.
Within the framework of this event, the historical roots of the Uzbek maqom, its commonality with folk oral art, the structure of maqoms and its inextricable connection with classical literature were discussed in order to conduct a deep scientific analysis of the spiritual and cultural wealth and convey it to the younger generation.
The seminar was of great scientific and methodological importance, serving to shed light on current issues related to the in-depth study and promotion of maqom.
In particular, the Deputy Director for Scientific Affairs and Innovations of the Research Institute of Cultural Studies and Intangible Cultural Heritage, Candidate of Arts, Associate Professor I.Dadadjanova, Scientific Secretary of the Research Institute, Doctor of Philosophy in History, Associate Professor J.Ahmedov, Head of Department of the Research Institute, Candidate of Arts, Associate Professor A.Abdurashidov, and Doctor of Philosophy in Arts, Associate Professor R.Boltayev participated as guests and delivered lectures on topics such as “Maqom Education in Uzbekistan”, “Issues of Postgraduate Education at the Research Institute of Cultural Studies and Intangible Cultural Heritage”, “Inheritance of Traditions in the Performing Art of Shashmaqom”, and “Khorezm Tanbur Drawings”.
At the end of the seminar, on behalf of the team of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, the participants of the conference were presented with certificates of appreciation and souvenirs as an expression of respect and attention to national art.