O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 13-dekabr kuni 2024-yilda ijtimoiy himoya sohasida amalga oshirilgan ishlar natijadorligi va 2025-yil uchun ustuvor vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash hamda yoshlarni tayyorlov kurslari orqali umumta’lim fanlari bo‘yicha bilimlarini oshirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish maqsadida, shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 17-yanvardagi "Oliy ta’lim tashkilotlarida abituriyentlar, jumladan, kambag’al va kam ta’minlangan oilalarning bitiruvchi sinfdagi farzandlari uchun tayyorlov kurslarini tashkil etish to’g’risida"gi  18-son buyrug’i ijrosi yuzasidan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti tomonidan bepul tayyorlov kurslari tashkil etilgan.
Urganch davlat universitetiga Xorazm viloyatining Bogʻot, Gurlan hamda Qoʻshkoʻpir tumanlari biriktirilgan bo'lib, bugungi kunda jami 171 nafar bitiruvchi sinf o'quvchilariga 11 ta fandan universitet professor-o'qituvchilari tomonidan tayyorlov kurslari olib borilmoqda.
Xususan, Gurlan tumanida jami 10 ta fandan tayyorlov kurslari tashkil etilgan boʻlib, ushbu kurslar reja-grafik asosida universitet professor-oʻqituvchilari tomonidan olib borilmoqda. Kurslarning faoliyati universitet rahbariyati tomonidan muntazam ravishda nazorat qilib borilmoqda. Jumladan, bugun, 12-may kuni Texnika fakulteti dekani M.Qurbonov tomonidan Gurlan tumanidagi 3-sonli maktabda tashkil etilgan tayyorlov kurslari jarayonlari koʻzdan kechirildi.
Fotolavhalarda Oʻzbek tilshunosligi kafedrasi oʻqituvchisi D.Rajabovning Oʻzbek tili fanidan dars mashgʻulotlari aks etgan.

По поручению, данного на видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 13 декабря 2024 года, посвящённом подведению итогов работы в сфере социальной защиты за 2024 год и определению приоритетных задач на 2025 год, а также во исполнение приказа министра высшего образования, науки и инноваций от 17 января 2025 года №18 “Об организации подготовительных курсов в высших учебных заведениях для абитуриентов, в том числе выпускников из малоимущих и нуждающихся семей”, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний организованы бесплатные подготовительные курсы с целью создания дополнительных условий для повышения уровня знаний молодежи по общеобразовательным предметам.
К Ургенчскому государственному университету были закреплены Боготский, Гурланский и Кушкупырский районы Хорезмской области. В настоящее время для 171 выпускника школ из этих районов проводятся подготовительные курсы по 11 предметам, которые ведут преподаватели и профессора университета.
В частности, в Гурланском районе организованы подготовительные курсы по 10 предметам. Занятия проводятся преподавателями и профессорами университета в соответствии с утверждённым графиком. Деятельность курсов находится под постоянным контролем руководства университета. В частности, сегодня, 12 мая, декан Технического факультета М.Курбонов посетил школу №3 в Гурланском районе и ознакомился с процессом проведения подготовительных курсов.
На фотоснимках запечатлены учебные занятия по предмету “Узбекский язык”, проводимые преподавателем кафедры узбекского языкознания Д.Раджабовым.