Janubiy Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi UrDUga tashrif buyurdi
Bugun, 16-may kuni Janubiy Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi janob Von Doyeon boshchiligidagi delegatsiya Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif asnosida mehmonlar bilan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Z.Sa'dullayev, UrDU rektori v.v.b. Sardor Xodjaniyazov boshchiligida universitet rahbariyati hamda Xorijiy filologiya fakulteti jamoasi ishtirokida rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Dastalab rektor v.v.b.S.Xodjaniyozov tomonidan mehmonlarga universitetning bugungi kundagi faoliyati,  oʻquv jarayonlari, mavjud yoʻnalish va mutaxassisliklar, fakultetlar hamda oliygohning xalqaro hamkorlik aloqalari, shuningdek, Koreya oliy ta’lim muassasalari bilan amalga oshirilayotgan hamkorlik aloqalari haqida maʼlumotlar taqdim etildi.
O’z navbatida elchi Von Doyeon iliq mehmondo’stlik uchun minnatdorlik izhor etib, Urganch davlat universitetining Koreya oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalariga katta qiziqish bildirdi. Kelgusida Koreya oliygohlari bilan Urganch davlat universiteti o’rtasida hamkorlikni yanada kengaytirish borasida o’z takliflarini berdi.
Shuningdek, universitet rahbariyati tomonidan ham elchi Von Doyeon janoblariga qator takliflar bildirildi. Xususan, Janubiy Koreyaning TOP-500 talikka kirgan OTMlari bilan qo'shma ta'lim dasturlari tashkil etish, koreyalik filolog mutaxassislarni UrDUga jalb etish,  “Koreys tili markazi”ni tashkil qilish hamda markazni koreys adabiyotlari bilan ta’minlashga ko’maklashish, hamkorlikda innovatsion loyihalarni amalga oshirish, muhandislik, texnika va IT sohalarida hamkorlik qilish taklif qilindi. Elchi tomonidan ushbu takliflar qoʻllab-quvvatlandi.
Rasmiy uchrashuvidan soʻng, mehmonlar Xorijiy filologiya fakultetida tashkil etilgan “Koreys tili markazi”da bo’lib, markaz faoliyati bilan yaqindan tanishishdi. Filologiya va tillarni oʻqitish: koreys tili yoʻnalishida taʼlim olayotgan talabalar bilan suhbatda boʻlishdi.

Посол Республики Южная Корея в Узбекистане посетил УрГУ
Сегодня, 16 мая, делегация во главе с послом Республики Южная Корея в Узбекистане г-ном Вон До Ёном посетил Ургенчский государственный университет имени Абу Райхона Беруний. В рамках визита состоялась официальная встреча с участием руководителя территориального управления Министерства высшего образования, науки и инноваций по Хорезмской области З.Садуллаева, исполняющего обязанности ректора Ургенчского государственного университета Сардора Ходжаниязова, руководства университета и коллектива факультета иностранных филологий.
Сначала исполняющий обязанности ректора Сардор Ходжаниязов ознакомил гостей с текущей деятельностью университета, учебным процессом, существующими направлениями и специальностями, факультетами, а также с международными связями вуза. Особое внимание было уделено сотрудничеству с высшими учебными заведениями Республики Корея.
В свою очередь, посол Вон Доеон выразил благодарность за тёплый приём и отметил большой интерес к сотрудничеству Ургенчского государственного университета с высшими учебными заведениями Республики Корея. Он также предложил идеи по расширению сотрудничества между Ургенчским государственным университетом и корейскими вузами в будущем.
Кроме того, руководство университета предложило ряд инициатив послу Вон Доеону. В частности, было предложено создать совместные образовательные программы с университетами Южной Кореи, входящими в TOP-500 мировых университетов, привлечь корейских специалистов-филологов в УрГУ, организовать "Центр корейского языка" и оказать помощь в обеспечении центра корейской литературой, а также совместно реализовывать инновационные проекты и развивать сотрудничество в области инженерии, техники и информационных технологий. Посол поддержал эти предложения.
После официальной встречи гости посетили "Центр корейского языка", организованный на факультете иностранных филологий, где ознакомились с его деятельностью. Они также пообщались с учащимися, обучающимися по направлению филологии и преподавания языков: корейскому языку.