Urganch davlat universiteti qabul komissiyasi huzuridagi "Call-markaz" hamda “Maslahat markazi”ida jarayon qizgʻin!
Davlat oliy taʼlim muassasalariga 2025/2026 oʻquv yili uchun oʻqishga qabul qilish jarayonlarida jismoniy va yuridik shaxslarning, ota-onalar hamda abituriyentlarning murojaatlarini tezkor va samarali ko‘rib chiqish, ularga real vaqt rejimida huquqiy tushuntirish va maslahatlar berish maqsadida bugungi kunda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti qabul komissiyasi huzurida "Call-markaz" hamda “Maslahat markazi” oʻz faoliyatini olib bormoqda.
Ushbu markazlarning masʼul xodimlari abituriyentlar va ularning ota-onalariga yaqindan yordam berishmoqda.

The “Call Center” and “Consultation Center” at the Urgench State University Admission Committee Are Busy!
The “Call Center” and “Consultation Center” under the Urgench State University Admission Committee are actively working!
To promptly and effectively address inquiries from individuals, legal entities, parents, and applicants during the admission process for the 2025/2026 academic year to state higher education institutions—and to provide them with real-time legal explanations and advice— the “Call Center” and “Consultation Center” have been established at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni.
The responsible staff at these centers are providing close support to applicants and their parents.
Applicants can contact the university’s “Call Center” at the following phone numbers to receive answers to all their questions from qualified specialists: