Biznes marafon: Yoshlar uchun muvaffaqiyat yo‘li
Bugun, 9-iyul kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida yoshlar bandligini ta’minlash va ularni tadbirkorlikka jalb etish maqsadida “Karyera kuni” bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasi hamda “Biznes marafon” seminar-treninglari tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – talabalar va yosh mutaxassislarni bozor talablariga mos ish bilan ta’minlash, ularning kasbiy salohiyatini oshirish. Yarmarkada viloyatdagi o‘nlab korxona va muassasalar ishtirok etdi va yuzlab bo‘sh ish o‘rinlari taqdim etildi!
“Biznes marafon”ni viloyat hokimi o’rinbosari S.Salayev hamda oliygoh rektori v.v.b S.Xodjaniyazovlar kirish so’z bilan ochib berib, biznes marafonlar zamonaviy iqtisodiyotning muhim qismi hisoblanishi, ular innovatsiyalarni rag‘batlantirish, yangi bizneslarni rivojlantirish va mamlakatimizning iqtisodiy farovonligini oshirishga xizmat qilishini etirof etishdi.
Tashkil etilgan treningda muvaffaqiyatga erishgan taniqli tadbirkorlar, jumladan, “New best style” MCHJ rahbari D.Xojiyev, “Data union” MCHJ rahbari Sh.Sobirov, "Tilla domor" oilaviy korxona rahbari F.Quranbayev hamda “Sevinch medical centre” oilaviy korxona rahbari Sh.Yuldashevalar ishtirok etib, yoshlar bilan o‘z bilim va tajribalari bilan o‘rtoqlashdi. Seminarda qatnashchilar biznesni tashkil etish, moliyaviy boshqaruv, startaplarni rivojlantirish va innovatsiyalarni joriy etish bo‘yicha ko‘nikmalarni egalladi.
Seminar-treningda universitet bitiruvchilari faol qatnashib, o‘z savollariga javob oldilar. Shuningdek, o‘zlarining biznes g‘oyalari va rejalarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Tadbir yoshlarning tadbirkorlik salohiyatini oshirishga qaratilgan bo‘lib, ular uchun yangi imkoniyatlar eshiklarini ochdi.
Ushbu “Biznes marafon” yoshlarni o‘z faoliyatini boshlashga rag‘batlantirish, ularni zamonaviy bozor talablariga moslashishga yordam berish va bandligini oshirishda muhim qadam bo‘ldi.

Бизнес-марафон: Путь к успеху для молодежи
Сегодня, 9 июля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний состоялись «День карьеры» — ярмарка вакансий и семинары-тренинги в рамках «Бизнес-марафона», организованные с целью обеспечения занятости молодежи и привлечения её к предпринимательству.
Основная цель мероприятия — трудоустройство студентов и молодых специалистов в соответствии с требованиями рынка, а также повышение их профессионального потенциала. В ярмарке приняли участие десятки предприятий и организаций области, были представлены сотни вакантных рабочих мест.
«Бизнес-марафон» открыли заместитель хокима области С. Салаев и исполняющий обязанности ректора вуза С. Ходжаниязов, подчеркнув, что бизнес-марафоны являются важной частью современной экономики, способствуют развитию инноваций, поддержке новых бизнесов и укреплению экономического благополучия нашей страны.
На организованном тренинге выступили успешные предприниматели, в том числе директор ООО «New Best Style» Д.Ходжиев, директор ООО «Data Union» Ш. Сабиров, руководитель семейного предприятия «Tilla Domor» Ф. Куранбаев и руководитель семейного медицинского центра «Sevinch Medical Centre» Ш. Юлдашева, которые поделились своими знаниями и опытом с молодежью. Участники семинара получили практические навыки по организации бизнеса, финансовому управлению, развитию стартапов и внедрению инноваций.
В семинаре активно участвовали выпускники университета, получив ответы на свои вопросы, а также возможность обсудить свои бизнес-идеи и планы. Мероприятие было направлено на развитие предпринимательского потенциала молодежи и открыло перед ними новые возможности.
Данный «Бизнес-марафон» стал важным шагом в направлении стимулирования молодежи к началу своей деятельности, адаптации к современным рыночным условиям и повышения уровня занятости.