Urganch davlat universitetida ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun kirish imtihonlari boshlandi
Bugun, 22-iyul kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida 2025/2026-o‘quv yili qabul jarayonlari doirasida ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun imtihonlar boshlandi.
Imtihonlar maxsus ehtiyojli yoshlar uchun qulay va maxsus moslashtirilgan sharoitlarda tashkil etildi. Abituriyentlar o‘zlari tanlagan ta’lim yo‘nalishlariga muvofiq mutaxassislik fanlaridan  imtihon topshirdilar.
Xususan, quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha imtihonlar o‘tkazildi:
Tarix yo‘nalishi;
Yurisprudensiya yo‘nalishi;
Psixologiya yo‘nalishi;
Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar yo‘nalishi;
Oziq-ovqat texnologiyasi yo‘nalishi.
Mazkur mutaxassislik fanlari uchun abituriyentlarga 2 soat vaqt ajratildi.
Ertaga, 23-iyul kuni esa majburiy fanlar — matematika, tarix va ona tili va adabiyot fanlaridan yozma imtihonlar davom ettiriladi.
Mazkur test sinovlari ko‘zi ojiz abituriyentlarning oliy ta’limga kirishida teng imkoniyatlar yaratish, ularning ijtimoiy faolligini qo‘llab-quvvatlash yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi.

В Ургенчском государственном университете начались вступительные экзамены для абитуриентов с нарушением зрения
Сегодня, 22 июля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний начались вступительные экзамены для абитуриентов с нарушением зрения в рамках приемной кампании на 2025/2026 учебный год.
Экзамены проводятся в специально адаптированных и комфортных условиях для молодежи с особыми потребностями. Абитуриенты сдают экзамены по профильным предметам, соответствующим выбранным направлениям обучения.
В частности, экзамены были организованы по следующим направлениям:
История
Юриспруденция
Психология
Мировая экономика и международные экономические отношения
Технология продуктов питания
Для сдачи профильных предметов абитуриентам было отведено 2 часа.
Завтра, 23 июля, продолжатся письменные экзамены по обязательным предметам — математике, истории и родному языку и литературе.
Данные вступительные экзамены имеют важное значение для создания равных возможностей поступления в вузы для абитуриентов с нарушением зрения и поддержки их социальной активности.