Urganch davlat universitetida ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun kirish imtihonlarining ikkinchi kuni bo‘lib o‘tdi
Bugun, 23-iyul kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida 2025/2026-o‘quv yili qabul jarayonlari doirasida ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun imtihonlar majburiy fanlardan bo'lib o'tdi.
Imtihonlar maxsus ehtiyojli yoshlar uchun qulay va maxsus moslashtirilgan sharoitlarda tashkil etilgan bo'lib, abituriyentlar matematika, tarix hamda ona tili va adabiyot fanlaridan og'zaki imtihon topshirishdi.
Mazkur majburiy fanlari uchun abituriyentlarga 1 soat vaqt ajratildi.
Mazkur tashabbus — nafaqat ta’limdagi tenglikni ta’minlash, balki ko‘zi ojiz yoshlarning ijtimoiy faolligini qo‘llab-quvvatlash, ularni jamiyatda faol ishtirok etishga chorlash yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi.

The second day of entrance exams for visually impaired applicants was held at Urgench State University
Today, July 23, at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, entrance exams for the 2025/2026 academic year were held for visually impaired applicants in mandatory subjects.
The exams were organized in specially adapted and comfortable conditions for youngsters with special needs. Applicants took oral exams in mathematics, history, and native language and literature.
Applicants were given 1 hour to complete the mandatory subject tests.
This initiative is of great importance not only in ensuring equal opportunities in education but also in supporting the social activity of visually impaired youth and encouraging their active participation in society.