Urganch davlat universitetida ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun kirish imtihonlarining ikkinchi kuni bo‘lib o‘tdi
Bugun, 23-iyul kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida 2025/2026-o‘quv yili qabul jarayonlari doirasida ko‘zi ojiz abituriyentlar uchun imtihonlar majburiy fanlardan bo'lib o'tdi.
Imtihonlar maxsus ehtiyojli yoshlar uchun qulay va maxsus moslashtirilgan sharoitlarda tashkil etilgan bo'lib, abituriyentlar matematika, tarix hamda ona tili va adabiyot fanlaridan og'zaki imtihon topshirishdi.
Mazkur majburiy fanlari uchun abituriyentlarga 1 soat vaqt ajratildi.
Mazkur tashabbus — nafaqat ta’limdagi tenglikni ta’minlash, balki ko‘zi ojiz yoshlarning ijtimoiy faolligini qo‘llab-quvvatlash, ularni jamiyatda faol ishtirok etishga chorlash yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi.

Во второй день вступительных экзаменов в Ургенчском государственном университете прошли испытания для абитуриентов с нарушением зрения
Сегодня, 23 июля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни, в рамках приёмной кампании на 2025/2026 учебный год, прошли экзамены по обязательным предметам для абитуриентов с нарушением зрения.
Экзамены были организованы в специально адаптированных и комфортных условиях для молодежи с особыми потребностями. Абитуриенты сдавали устные экзамены по математике, истории, а также родному языку и литературе.
На выполнение заданий по обязательным предметам абитуриентам было отведено 1 час.
Эта инициатива имеет важное значение не только для обеспечения равных возможностей в образовании, но и для поддержки социальной активности молодежи с нарушением зрения, а также их полноценного участия в жизни общества.