Texnik va boshqaruv sohalaridagi ayollar konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda
Konferensiyada universitet rahbariyati, Voltalia, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) hamda KPMG kompaniyalari vakillari, Fizika kafedrasi professor-oʻqituvchilari hamda tegishli bakavriat va magistratura bosqichi bitiruvchi talabalari ishtirok etmoqda.
Konferensiya rasmiy ochilish marosimi bilan boshlandi. Unda universitet rektori v.v.b S.Xodjaniyozov so‘zga chiqib, so‘nggi yillarda ayollarning ilm-fan, innovatsiya va boshqaruv tizimidagi faolligi ortib borayotganini alohida ta’kidladi hamda ishtirokchilarga samimiy tilaklarini bildirdi.
Shundan so‘ng, Voltalia, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) hamda KPMG kompaniyalari ko‘magida yangilangan o‘quv dasturi taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Taqdimot davomida ayni paytda Xorazm viloyatida “Voltalia Tashkent” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotgan 100 MW quvvatga ega quyosh elektr stansiyasi loyihasi doirasida talaba-yoshlarni amaliyot va ishga jalb etish imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Konferensiya doirasida KPMG tomonidan tashkil etilgan “Qayta tiklanuvchi energiya manbalari” mavzusidagi o‘quv-ma’ruza dasturini muvaffaqiyatli tamomlagan Fizika kafedrasining bir guruh professor-o‘qituvchilariga sertifikatlar topshirildi.
Konferensiya doirasida Fizika kafedrasi dotsenti K.Yakubov tomonidan universitetda yo‘lga qo‘yilayotgan qayta tiklanuvchi energiya yo‘nalishidagi yangi bakalavriat — 60711000-Muqobil energiya manbalari /Quyosh energetikasi hamda magistratura — 70710413-Qayta tiklanuvchi energiya manbalari ta’lim dasturlari taqdimot qilindi. Ushbu dasturlar zamonaviy mehnat bozori talablari va barqaror rivojlanish tamoyillariga mos ravishda ishlab chiqilgani bilan ahamiyatlidir.
Shuningdek, ayol yetakchilarning ta’lim yo‘li, kasbiy rivojlanishi, yengib o‘tilgan qiyinchiliklar va yangi imkoniyatlar yuzasidan ma’ruzalari tinglandi.
Mazkur konferensiya texnik va boshqaruv sohalarida xotin-qizlar faolligini oshirish, ularning ilmiy va kasbiy salohiyatini ro‘yobga chiqarish hamda qayta tiklanuvchi energiya yo‘nalishida malakali kadrlar tayyorlashga xizmat qiladi.

Конференция женщин в технических и управленческих сферах проходит в Ургенчском государственном университете
Сегодня, 4 марта, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни проходит конференция женщин в технических и управленческих сферах. Мероприятие направлено на расширение возможностей женщин в технических и управленческих профессиях, а также на развитие человеческого капитала в сфере возобновляемой энергетики и привлечение выпускников университета в качестве специалистов в данную отрасль.
В конференции принимают участие руководство университета, представители компаний Voltalia, Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и KPMG, а также преподаватели кафедры физики и выпускники соответствующих бакалаврских и магистерских программ.
Конференция началась с официального открытия. Ректор университета и.о. С. Ходжаниезов выступил с речью, отметив, что в последние годы активность женщин в науке, инновациях и системе управления растет, и выразил участникам искренние пожелания успеха.
Затем прошла презентация обновленной учебной программы при поддержке Voltalia, ЕБРР и KPMG. В ходе презентации была представлена подробная информация о возможностях привлечения студентов к практике и трудоустройству в рамках проекта строительства солнечной электростанции мощностью 100 МВт, реализуемого компанией «Voltalia Tashkent» в Хорезмской области.
В рамках конференции преподавателям кафедры физики, успешно завершившим учебно-лекционную программу KPMG на тему «Возобновляемые источники энергии», были вручены сертификаты.
Доцент кафедры физики К. Якубов представил новые бакалаврскую программу — 60711000 «Альтернативные источники энергии / Солнечная энергетика» и магистерскую программу — 70710413 «Возобновляемые источники энергии». Эти программы разработаны с учетом требований современного рынка труда и принципов устойчивого развития.
Также были заслушаны доклады женщин-лидеров о пути в образовании, профессиональном развитии, преодоленных трудностях и новых возможностях.
Данная конференция способствует повышению активности женщин в технических и управленческих сферах, раскрытию их научного и профессионального потенциала, а также подготовке квалифицированных кадров в области возобновляемой энергетики.