Texnik va boshqaruv sohalaridagi ayollar konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda
Konferensiyada universitet rahbariyati, Voltalia, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) hamda KPMG kompaniyalari vakillari, Fizika kafedrasi professor-oʻqituvchilari hamda tegishli bakavriat va magistratura bosqichi bitiruvchi talabalari ishtirok etmoqda.
Konferensiya rasmiy ochilish marosimi bilan boshlandi. Unda universitet rektori v.v.b S.Xodjaniyozov so‘zga chiqib, so‘nggi yillarda ayollarning ilm-fan, innovatsiya va boshqaruv tizimidagi faolligi ortib borayotganini alohida ta’kidladi hamda ishtirokchilarga samimiy tilaklarini bildirdi.
Shundan so‘ng, Voltalia, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) hamda KPMG kompaniyalari ko‘magida yangilangan o‘quv dasturi taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Taqdimot davomida ayni paytda Xorazm viloyatida “Voltalia Tashkent” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotgan 100 MW quvvatga ega quyosh elektr stansiyasi loyihasi doirasida talaba-yoshlarni amaliyot va ishga jalb etish imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Konferensiya doirasida KPMG tomonidan tashkil etilgan “Qayta tiklanuvchi energiya manbalari” mavzusidagi o‘quv-ma’ruza dasturini muvaffaqiyatli tamomlagan Fizika kafedrasining bir guruh professor-o‘qituvchilariga sertifikatlar topshirildi.
Konferensiya doirasida Fizika kafedrasi dotsenti K.Yakubov tomonidan universitetda yo‘lga qo‘yilayotgan qayta tiklanuvchi energiya yo‘nalishidagi yangi bakalavriat — 60711000-Muqobil energiya manbalari /Quyosh energetikasi hamda magistratura — 70710413-Qayta tiklanuvchi energiya manbalari ta’lim dasturlari taqdimot qilindi. Ushbu dasturlar zamonaviy mehnat bozori talablari va barqaror rivojlanish tamoyillariga mos ravishda ishlab chiqilgani bilan ahamiyatlidir.
Shuningdek, ayol yetakchilarning ta’lim yo‘li, kasbiy rivojlanishi, yengib o‘tilgan qiyinchiliklar va yangi imkoniyatlar yuzasidan ma’ruzalari tinglandi.
Mazkur konferensiya texnik va boshqaruv sohalarida xotin-qizlar faolligini oshirish, ularning ilmiy va kasbiy salohiyatini ro‘yobga chiqarish hamda qayta tiklanuvchi energiya yo‘nalishida malakali kadrlar tayyorlashga xizmat qiladi.

Conference of Women in Technical and Managerial Fields Held at Urgench State University
Today, March 4, the Conference of Women in Technical and Managerial Fields is taking place at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni. The event aims to expand opportunities for women in technical and managerial professions, as well as to develop human capital in the renewable energy sector and attract university graduates as specialists in the field.
The conference is attended by the university administration, representatives of Voltalia, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), and KPMG, as well as faculty members of the Physics Department and graduates of the relevant bachelor’s and master’s programs.
The conference began with an official opening ceremony. Acting Rector S.Khodjaniyozov spoke, noting that in recent years, women’s activity in science, innovation, and management has been increasing, and extended sincere wishes of success to the participants.
Following this, an updated curriculum presentation was held with the support of Voltalia, EBRD, and KPMG. During the presentation, detailed information was provided on opportunities for students to participate in internships and employment within the framework of the 100 MW solar power plant project being implemented by “Voltalia Tashkent” in the Khorezm region.
As part of the conference, certificates were awarded to a group of Physics Department faculty members who successfully completed the KPMG training and lecture program on “Renewable Energy Sources.”
Associate Professor K. Yakubov presented the new bachelor’s program — 60711000 “Alternative Energy Sources / Solar Energy” and the master’s program — 70710413 “Renewable Energy Sources.” These programs are designed in accordance with the requirements of the modern labor market and the principles of sustainable development.
Additionally, lectures were delivered by women leaders on their educational paths, professional development, challenges overcome, and new opportunities.
The conference contributes to increasing women’s activity in technical and managerial fields, realizing their scientific and professional potential, and preparing qualified personnel in the renewable energy sector.