Oliy sud raisining o‘rinbosari talaba-qizlar bilan muloqot qildi
Bugun Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisining o‘rinbosari, Ayol Sudyalar assotsatsiyasi rahbari Malikaxon Kalandarova talaba-qizlar bilan muloqot qildi.
Muloqot davomida Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova, Xorazm viloyati hokimining o‘rinbosari Nigora Kutlimuratova, Xorazm viloyati Ma’muriy sudining raisi Jamila Sultonova hamda bir guruh ayol sudyalar ishtirok etdilar.
Tadbirni universitet rektori Feruza Madrahimova ochib berib, yoshlarning huquqiy savodxonligini oshirish, ularning davlat boshqaruvi va sud-huquq tizimidagi islohotlar mazmun-mohiyatini chuqur anglab yetishlarida bunday uchrashuvlarning ahamiyati haqida so'z yuritdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisining o‘rinbosari Malika Kalandarova tomonidan ayollarning sud sohasidagi o‘rni, huquqiy soha mas’uliyati hamda sud tizimidagi faoliyatning o‘ziga xos jihatlari haqida to’xtaldi. M.Kalandarova sud tizimiga kirib kelishi bilan o‘rtoqlashar ekan, sudyalik kasbining yuksak mas’uliyat talab etishi, har bir qarorda adolat va tenglik tamoyillariga qat’iy amal qilish zarurligini alohida ta’kidladi. Ayol sudyalar his-tuyg‘ularni jilovlab, faqat adolat mezonlariga tayangan holda qaror qabul qilish sudya sha’ni va kasbiy burchining ajralmas qismi ekanini qayd etdi.
Uchrashuv davomida jamiyatimizda ayol va qizlarga e'tibor, ta'limdagi imkoniyatlar, sud-huquq tizimidagi islohotlar, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlash, sud organlarining ochiqligi va shaffofligini oshirish, shuningdek, yosh mutaxassislarni tizimga keng jalb etish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Samimiy ruhda o'tgan uchrashuvda talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollari bilan faol ishtirok etib, mutaxassislardan batafsil javoblar oldilar.

Заместитель председателя Верховного суда провела встречу со студентками
Сегодня в Ургенчском государственном университете заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан, председатель Ассоциации женщин-судей Маликa Каландарова провела встречу со студентками.
В ходе встречи приняли участие ректор Ургенчского государственного университета Феруза Мадрахимова, заместитель хокима Хорезмской области Нигора Кутлимуратова, председатель административного суда Хорезмской области Жамила Султанова, а также группа женщин-судей.
Открывая мероприятие, ректор университета Феруза Мадрахимова отметила важность подобных встреч в повышении правовой грамотности молодежи, а также в более глубоком понимании ими сути реформ в системе государственного управления и судебно-правовой сфере.
В ходе встречи заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан Маликa Каландарова рассказала о роли женщин в судебной системе, ответственности правовой сферы, а также об особенностях деятельности в судебной системе. Делая акцент на своем профессиональном пути, М. Каландарова подчеркнула, что профессия судьи требует высокой ответственности, и в каждом решении необходимо строго придерживаться принципов справедливости и равенства. Она также отметила, что умение женщин-судей сдерживать эмоции и принимать решения, опираясь исключительно на критерии справедливости, является неотъемлемой частью чести и профессионального долга судьи.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам внимания к женщинам и девушкам в обществе, возможностей в сфере образования, реформ в судебно-правовой системе, обеспечения прав и свобод граждан, повышения открытости и прозрачности судебных органов, а также широкого привлечения молодых специалистов в систему.
Встреча прошла в теплой и искренней атмосфере, где студенты активно участвовали, задавая интересующие их вопросы и получая подробные ответы от специалистов.