Oliy sud raisining o‘rinbosari talaba-qizlar bilan muloqot qildi
Bugun Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisining o‘rinbosari, Ayol Sudyalar assotsatsiyasi rahbari Malikaxon Kalandarova talaba-qizlar bilan muloqot qildi.
Muloqot davomida Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova, Xorazm viloyati hokimining o‘rinbosari Nigora Kutlimuratova, Xorazm viloyati Ma’muriy sudining raisi Jamila Sultonova hamda bir guruh ayol sudyalar ishtirok etdilar.
Tadbirni universitet rektori Feruza Madrahimova ochib berib, yoshlarning huquqiy savodxonligini oshirish, ularning davlat boshqaruvi va sud-huquq tizimidagi islohotlar mazmun-mohiyatini chuqur anglab yetishlarida bunday uchrashuvlarning ahamiyati haqida so'z yuritdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisining o‘rinbosari Malika Kalandarova tomonidan ayollarning sud sohasidagi o‘rni, huquqiy soha mas’uliyati hamda sud tizimidagi faoliyatning o‘ziga xos jihatlari haqida to’xtaldi. M.Kalandarova sud tizimiga kirib kelishi bilan o‘rtoqlashar ekan, sudyalik kasbining yuksak mas’uliyat talab etishi, har bir qarorda adolat va tenglik tamoyillariga qat’iy amal qilish zarurligini alohida ta’kidladi. Ayol sudyalar his-tuyg‘ularni jilovlab, faqat adolat mezonlariga tayangan holda qaror qabul qilish sudya sha’ni va kasbiy burchining ajralmas qismi ekanini qayd etdi.
Uchrashuv davomida jamiyatimizda ayol va qizlarga e'tibor, ta'limdagi imkoniyatlar, sud-huquq tizimidagi islohotlar, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlash, sud organlarining ochiqligi va shaffofligini oshirish, shuningdek, yosh mutaxassislarni tizimga keng jalb etish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Samimiy ruhda o'tgan uchrashuvda talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollari bilan faol ishtirok etib, mutaxassislardan batafsil javoblar oldilar.

Deputy Chairperson of the Supreme Court Held a Meeting with Female Students
Today, at Urgench State University, the Deputy Chairperson of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan and Head of the Association of Women Judges, Malika Kalandarova, held a meeting with female students.
The meeting was attended by the Rector of Urgench State University, Feruza Madrahimova, Deputy Hokim of Khorezm region, Nigora Kutlimuratova, Chairperson of the Administrative Court of Khorezm region, Jamila Sultanova, as well as a group of women judges.
Opening the event, the Rector of the university, Feruza Madrahimova, emphasized the importance of such meetings in enhancing the legal awareness of young people and helping them gain a deeper understanding of the essence of reforms in public administration and the judicial-legal system.
During the meeting, the Deputy Chairperson of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan, Malika Kalandarova, spoke about the role of women in the judicial system, the responsibility of the legal field, and the specific features of working within the judiciary. Sharing her professional experience, M. Kalandarova highlighted that the profession of a judge requires a high level of responsibility and that every decision must strictly adhere to the principles of justice and equality. She also noted that the ability of women judges to control emotions and make decisions based solely on the criteria of justice is an integral part of a judge’s honor and professional duty.
During the meeting, participants exchanged views on issues such as attention to women and girls in society, opportunities in education, reforms in the judicial and legal system, ensuring citizens’ rights and freedoms, increasing the openness and transparency of judicial bodies, and broadly involving young professionals in the system.
The meeting was held in a warm and sincere atmosphere, where students actively participated by asking questions of interest and receiving detailed answers from specialists.