Uzrli sabablarga ko‘ra o‘qishini ko‘chirish istagida bo‘lgan fuqarolar DIQQATIGA !!
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 20-iyundagi 393-son qarori bilan tasdiqlangan Oliy ta'lim muassasalari talabalari o‘qishini ko‘chirish, qayta tiklash va o‘qishdan chetlashtirish tartibi to‘g‘risidagi Nizomning 15-bandiga muvofiq uzrli sabablarga ko‘ra o‘qishni ko‘chirish to‘g‘risidagi arizalarni qabul qilish bo‘yicha hududiy ishchi guruhlari faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
⚠️ Hududiy ishchi guruhlari 2020 yilning 20 dekabridan 2021 yilning 25 yanvar kuniga qadar (o‘sha kuni ham) faoliyat ko‘rsatadi.
Qayd etilgan Nizomga muvofiq fuqarolar quyidagi uzrli sabablarga ko‘ra hududiy ishchi guruhlariga ariza topshirishlari mumkin:
- talaba bir hududdan ikkinchi hududga doimiy yashash uchun yoki turmushga chiqish munosabati bilan ko‘chib o‘tganda;
- talabaning turmush o‘rtog‘i yoki ota-onasi harbiy xizmat o‘tash joyini o‘zgartirganda;
- talabaning ota-onasi (turmush o‘rtog‘i) xorijdagi davlat xizmatidan qaytganda.
Ushbu sabablardan boshqa holatlarda fuqarolar o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha umumiy tartibda har yili 15-iyuldan 5-avgustga qadar ariza bilan murojaat qilishlari mumkin.
Fuqarolar uzrli sabablarga ko‘ra o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha hududiy ishchi guruhlariga quyidagi hujjatlarni taqdim etishlari lozim:
- o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha ariza (ariza blankasi hududiy ishchi guruhi tomonidan beriladi va talaba tomonidan joyida to‘ldiriladi);
- talabaning reyting daftarchasi yoki belgilangan shakldagi akademik ma'lumotnoma yoki transkript nusxalari (bittasi bo‘lsa yetarli);
- pasport nusxasi;
- yuqorida qayd etilgan uzrli sabablarni asoslovchi tegishli hujjatlar.
O‘qishni qayta tiklash bo‘yicha (ko‘chirib tiklash bundan mustasno) arizalar talabaning chetlatilganligiga necha yil bo‘lganligidan qat'iy nazar bevosita muayyan OTMga taqdim etiladi.  Xorazm viloyati bo‘yicha Xududiy ishchi guruh Urganch davlat universiteti asosiy binosi 220-xona, tel 22-4-66-11

Вниманию граждан, которые по уважительным причинам хотят перевести учебу!!
В соответствии с пунктом 15 Об утверждении положения о порядке приема на учебу, перевода, восстановления и отчисления студентов в высших образовательных учреждениях, утвержденного Постановлением Кабинета Министров от 20 июня 2017 года № 393, установлена деятельность региональных рабочих групп по приему заявлений о переводе учебы по уважительным причинам.
⚠️ Региональные рабочие группы будут заниматься своей деятельностью с 20 декабря 2020 года по 25 января 2021 года (включительно).
Согласно Положению, граждане могут обращаться в региональные рабочие группы по следующим причинам:
- когда студент переезжает из одного места жительства в другой для постоянного проживания или заключения брака;
- при смене места прохождения военной службы супругом (супругой) или родителями студента;
- при возвращении родителей (супруга/супруги) студента  из-за границы с государственной службы.
В других случаях граждане могут подавать заявление о переводе учебы в общем порядке ежегодно с 15 июля по 5 августа.
Граждане, желающие перевестись по уважительным причинам, должны представить в региональные рабочие группы по переводу учебы следующие документы:
- заявление о переводе (анкета выдается региональной рабочей группой и заполняется студентом на месте);
- копия рейтинговой книжки установленного образца с указанием наименования образовательного учреждения, специальности, курса, группы, заверенная гербовой печатью образовательного учреждения (в одном экземпляре);
- копия паспорта; - соответствующие документы, подтверждающие вышеуказанные причины перевода.
Заявления о восстановлении учебы (за исключением перевода с восстановления) подаются непосредственно в конкретный университет, независимо от количества лет, прошедших с момента отчисления студента. Территориальная рабочая группа Хорезмской области главный корпус Ургенчского государственного университета 220 кабинет, тел. 224-66-11